Buďte fit aj po päťdesiatke
Médiá sú plné tipov o tom, ako byť plní energie, mať krásnu postavu a dobre vyzerať. S pribúdajúcimi rokmi však ubúda množstvo síl, na druhej strane pribúdajú tukové zásoby. Ako zostať v čo najlepšej kondícii a uchovať si aj štíhlu figúru?
Zostaňte v pohybe
Ak v posilňovni začínate cítiť, že nemáte rovnaké množstvo síl ako pred rokmi, nemusíte sa svojho obľúbeného cvičenia vôbec vzdávať. Pokojne si upravte tréningový program tak, aby bol o niečo menej náročný. Ponechať v ňom môžete silové cvičenia, ktoré majú navyše pozitívny vplyv na pevnosť kostí. Zaradiť by ste iste mali dôkladnú rozcvičku a záverečný strečing.
Môžete sa tiež začať venovať iným fyzickým aktivitám. Vhodnými sú tanec, cyklistika, plávanie a dostatok pohybu aj na čerstvom vzduchu vám poskytnú dlhé prechádzky.
Ako zatočiť s pribúdajúcim tukom
Hormonálne a fyziologické zmeny prinášajú spomaľovanie metabolizmu, pribúdanie tuku a postupné degradovanie svalovej hmoty. Práve tá je však veľmi dôležitá. Ak sa vám nepáči, ako pribúdajú kilogramy na váhe, iste nezačnite s rôznymi diétami. Tie by mohli spôsobiť práve chudnutie zo svalov.
Vyvážené stravovanie aj v zrelom veku
Udržať si peknú postavu a zároveň sa cítiť fit vám pomôže vyvážená strava. Zaradiť by ste do nej mali dostatok bielkovín, tukov a sacharidov. Vyhnúť by ste sa mali priemyselne spracovaným potravinám, vyprážaným jedlám, vhodné je tiež dopĺňať minerály a vitamíny pomocou výživových doplnkov. Ak športujete, nezabúdajte na dostatočný príjem kolagénu, ktorý potrebujú vaše kĺby. Dôležitou zložkou potravy sú tiež čerstvé ovocie a zelenina.
Rastlinné a živočíšne bielkoviny
Bielkoviny sú stavebným kameňom buniek. Potrebné je prijímať ich v živočíšnej aj rastlinnej forme. V bielom hydinovom mäse, hovädzom a rybách dodáte vášmu organizmu navyše železo, kolagén a vitamíny B. Z rastlinných zdrojov bielkovín siahnite po šošovici, fazuli a sóji.
Zdravé tuky
V snahe schudnúť sa často rozhodujeme redukovať príjem tukov. Tie sú však na správne fungovanie mnohých procesov v tele nevyhnutné. Vynechať bude vhodné nasýtené živočíšne a priemyselne spracované tuky. Preferujte nenasýtené rastlinné oleje, zdraviu prospieva tuk z rýb. Okrem olejov vám odporúčame siahnuť po orechoch a semienkach, v ktorých nájdete bohatý zdroj minerálnych látok.
Komplexné sacharidy
Sacharidy dodávajú bunkám energiu a podieľajú sa na regenerácii organizmu, preto sú dôležitou zložkou stravy. Prírodné zdroje sacharidov okrem toho obsahujú veľa vitamínov, minerálov a vlákniny. Ich zdrojmi sú, napríklad, ryža, celozrnné výrobky a zemiaky.