Ako cvičiť na maximum a ochrániť pritom svoje kĺby
Cvičenie so sebou prináša radu výhod, ktoré majú pozitívny dopad na vaše zdravie. No zatiaľ čo srdce, mozog či cievy sa fyzickej aktivite radi prispôsobia, čo sa týka kĺbov, tie sú nútené zakaždým podstupovať zvýšenú záťaž. Ako ich ochránite pred tým, aby sa neprimerane opotrebovávali?
Fyzická aktivita je nevyhnutná
To, že cvičenie kĺby zaťažuje, ešte neznamená, že sa ho máte úplne vzdať. Práve naopak – pravidelným cvičením zmiernite ich stuhnutosť aj bolesť, zároveň posilníte svalstvo a šľachy, ktoré ich obklopujú.
Dôležité je len zvoliť správny typ cvičenia, ktorý bude zohľadňovať vaše individuálne schopnosti a potreby. Nepodceňujte ani správne prevedenie každého cviku. Predovšetkým v začiatkoch je vhodné obrátiť sa na profesionála, ktorý vás bude vedieť nasmerovať.
Osobitné pravidlá platia pre ľudí, ktorí trpia ochoreniami kĺbového aparátu, resp. majú k nemu predispozície. Aj v takýchto prípadoch je určitá miera pohybu nevyhnutná. Aby však takéto cvičenie prinieslo žiadaný efekt a nezhoršilo zdravotný stav, malo by prebiehať pod dozorom odborníkov.
Strečing ako povinná jazda
Ak existuje cvičenie, ktoré kĺby milujú, je to strečing. Strečingové cviky sú presným opakom prudkých, trhaných pohybov, ktoré kĺby poškodzujú najviac. Charakteristický je pri nich pomalý, premyslený pohyb, ktorý dôkladne ponaťahuje a zahreje stuhnuté svalstvo a šľachy. Tým dosiahnete zlepšenie flexibility a mobility, zmiernite bolesť a podporíte správnu funkčnosť kĺbového ústrojenstva.
Strečing je vhodné zaradiť vždy pred a po samotnom cvičení. Ak však v priebehu dňa pociťujete ťažkosti, dopomôcť k úľave vám môže zopár jednoduchých cvikov, ktoré je možné cvičiť takmer kdekoľvek. Ide napr. o krúživé pohyby v mieste, kde problém pociťujete.
Vhodná strava a výživové doplnky
Zdravie začína na tanieri a platí to aj pre kĺby. Ak ich chcete posilniť, dbajte o to, aby bola vaša strava bohatá na vitamíny a minerály. Nemali by v nej chýbať tzv. protizápalové potraviny. Práve zápalové procesy v tele sú totiž sprievodným javom problémov s kĺbmi.
Na výber máte zo širokej ponuky zeleniny a ovocia, rôznych orieškov a semienok, vhodné sú tiež morské plody bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Nebojte sa koreniť – účinnými protizápalovými bojovníkmi sú najmä kurkuma, škorica, zázvor, ale aj obyčajné čierne korenie.
Z vitamínových doplnkov by vašej pozornosti nemali uniknúť vápnik v spojení s vitamínom D, ktorý uľahčuje jeho vstrebávanie, a tiež kolagénové produkty. Množstvo kolagénu, nevyhnutné na kondíciu kĺbov, totiž s pribúdajúcim vekom prirodzene klesá. Jeho občasné dopĺňanie je vhodné zvážiť približne od 30 roku života, čo platí predovšetkým pre aktívne žijúcich ľudí.
Čo kĺbom neprospieva
Zlepšiť kondíciu kĺbov a spomaliť ich starnutie môžete aj tak, že sa vyvarujete určitým činnostiam a upravíte svoj životný štýl. Ako už bolo spomenuté, kĺbom svedčí pohyb, čo znamená, že by ste sa mali snažiť vyhýbať dlhému státiu, prípadne sedeniu. Predovšetkým dlhodobé statické polohy s neprirodzene ohnutými končatinami môžu spôsobovať problémy. Z toho vyplýva ďalšia zásada – zvyknúť si na správne držanie tela.
Ženy by sa mali snažiť minimalizovať nosenie vysokých podpätkov, netreba sa však utiekať ani k druhému extrému a tým je časté nosenie úplne plochej obuvi, typicky napr. obľúbených balerínok. Nezabúdajte tiež na to, že vaše kĺby musia znášať každý kilogram telesnej hmotnosti. V prípade nadváhy sú tak enormne zaťažované a tým-pádom predčasne, a často nezvratne, deformované.