Produkt bol úspešne pridaný do vášho košíku
Množstvo
Celkom za produkt
0 ks tovaru
Spolu za produkty: (s DPH)
Spolu za doručenie: (s DPH) Doručenie zdarma!
DPH 0,00 €
Celkom za produkt (s DPH)
Pokračovať v nákupe Pokladňa
Trápi vás bežecké koleno?  

Trápi vás bežecké koleno?  

Pocítili ste bolesť pri behaní alebo pri zostupe z kopca? Pravdepodobne trpíte bežeckým kolenom. Bolesť vystreľujúca v oblasti kolena nie je problémom u starších, ale čoraz viac aj u mladých, vitálnych ľudí. Prečo vzniká a ako sa dá liečiť?

 

 

Čo spôsobuje bežecké koleno?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že bežecké koleno nie je problém, ktorým trpia iba bežci. Taktiež sa nejedná o zranenie. Bežecké koleno je široký pojem používaný na popísanie bolesti, ktorú cítite, ak máte konkrétne problémy s kolenom. Lekár ho môže nazývať syndrómom bolesti patellofemorálneho kĺbu. Príčinami môžu byť:

 

Preťaženie — opakované ohýbanie kolena alebo vykonávanie náročných cvičení, ako je drepovanie, môže podráždiť tkanivá v a okolo jabĺčka. 

Priamy úder do kolena — ten môže byť spôsobený pádom alebo nárazom.

Nesprávna pozícia kostí — ak sú akékoľvek kosti od vašich bedier po vaše členky mimo ich správnej pozície, vrátane jabĺčka, môžu vytvárať príliš veľký tlak na niektoré miesta, čo môže spôsobiť bolesť.

Ploché nohy — tieto zmeny často menia spôsob, akým chodíte, čo môže spôsobiť bolesť kolena.

Slabé alebo nevyvážené svaly stehna — štvorhlavé svaly udržiavajú jabĺčko na mieste, keď ohýbate alebo natiahnete kĺb. Ak sú slabé alebo napäté, nemusia ho držať na jeho mieste, čo opäť spôsobuje bolesť. 

 

Prejavy bežeckého kolena

Najbežnejším javom je tupá bolesť. Môžete ju cítiť najmä pred jabĺčkom, v jeho zadnej časti alebo v okolí. Bolesť môžete cítiť pri rýchlejšej chôdzi, drepovaní, behu, pri túre z kopca alebo dokonca chôdzi po schodoch. Oblasť okolo kolena môže opuchnúť, môžete v ňom počuť trhnutie alebo mať pocit mletia.

 

Spôsob liečby 

Pre väčšinu ľudí sa bežecké koleno zlepší samo o sebe časom a liečbou, ktorá rieši problém, ktorý spôsobuje bolesť. Na jej zmierňovanie a zrýchlenie hojenia priaznivo pôsobí najmä oddych. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa činnostiam, ktoré spôsobujú zhoršenie bolesti, ako sú beh, drepovanie s vysokou váhou alebo dlhodobé sedenie či státie. 

Na koleno je vhodné dávať ľad, aby ste zmiernili bolesť a opuch. Robte to 20 - 30 minút každé 3 - 4 hodiny po dobu 2 - 3 dní, alebo kým bolesť nezmizne. Koleno obväzujte elastickým obväzom, aby ste mu poskytli dodatočnú podporu. Pri sedení alebo ležaní si položte nohu na vankúš. Ak je to potrebné, užívajte lieky, ktoré pomáhajú s bolesťou a opuchom. Vhodné je tiež pravidelné precvičovanie, cviky na preťahovanie a posilňovanie. Váš lekár vám môže odporučiť fyzioterapeuta, ktorý vám ukáže, čo robiť.

Ak vyskúšate tieto techniky a vaše koleno stále bolí, možno bude potrebné navštíviť špecialistu, ako je ortopedický chirurg. Je to zriedkavé, ale v závažných prípadoch bežeckého kolena môže byť potrebná operácia. Ortopedický chirurg môže odstrániť alebo nahradiť poškodenú chrupavku alebo opraviť polohu vášho jabĺčka. 

  

Bežeckému kolenu sa dá predchádzať 

Pokiaľ chcete vzniku tohto problému predísť, je to možné. Zachovajte si silné a pružné svaly stehna pomocou pravidelného cvičenia. Pomáha tiež používanie vložiek do topánok, ak máte problémy, ktoré môžu viesť k syndrómu bežeckého kolena.

Uistite sa, že vaše topánky majú dostatočnú podporu a sú vyrobené z kvalitných materiálov, pri behu nevoľte tvrdé povrchy. Ak stratia svoj tvar alebo sa opotrebujú, zadovážte si nový pár. Pamätajte na to, že dobre zvolená obuv je 80 percent úspechu.

Dôležité je tiež zostávať v dobrej kondícii a udržiavať si zdravú váhu. Nezabúdajte ani na rozcvičku pred tréningom. Ak sa rozhodnete pre intenzívne cviky, pridávajte ich postupne, aby ste si koleno zbytočne nezaťažovali. Týka sa to cvikov, akú sú drepy alebo výpady. 

Ak sa objavia prvé príznaky, navštívte lekára. Ak vám to odporučí váš lekár alebo fyzioterapeut, skúste pri cvičení použiť ortopedickú bandáž na kolená.

Podobné články

01.02.2024

Médiá sú plné tipov o tom, ako byť plní energie, mať krásnu postavu a dobre vyzerať. S pribúdajúcimi rokmi však ubúda množstvo síl, na druhej strane pribúdajú tukové zásoby. Ako zostať v čo najlepšej kondícii a uchovať si aj štíhlu figúru?

18.01.2024

Počas cvičenia v klimatizovanom fitness centre, pri cvičení vonku v chladnejšom počasí aj pri záverečnom strečingu je potrebné myslieť na ochranu svalov pred nadmerným chladom. Prečo a ako to dosiahnuť?

30.11.2023

S príchodom jesene a klesajúcimi vonkajšími teplotami dostáva náš organizmus zabrať. Zima však môže byť na budovanie imunity dôležitým kľúčovým prvkom. Ešte predtým, ako s ním začnete, uistite sa, že viete o otužovaní všetko potrebné.

11.10.2023

Štýlové pánske bundy, ktoré poznáme pod označením bombera, boli vo svojich začiatkoch určené pre leteckých pilotov. V súčasnosti sú mimoriadne trendy kúskom obľúbeným v každom ročnom období. Prečo sú bombery také vyhľadávané a jedna by nemala chýbať žiadnom v pánskom šatníku?

15.08.2023

Hľadáte si nové kúsky, ktoré by ste nosili na tréningy a neviete sa zorientovať v množstve používaných materiálov? Aby sa vám ľahšie vyberalo, v nasledujúcich odsekoch sme pre vás pripravili prehľad tých najčastejšie používaných textílií a ich základných vlastností.

02.08.2023

Cvičenie so sebou prináša radu výhod, ktoré majú pozitívny dopad na vaše zdravie. No zatiaľ čo srdce, mozog či cievy sa fyzickej aktivite radi prispôsobia, čo sa týka kĺbov, tie sú nútené zakaždým podstupovať zvýšenú záťaž. Ako ich ochránite pred tým, aby sa neprimerane opotrebovávali?

01.08.2023

Všimli ste si niekedy pri návšteve fitka, že niektorí bodybuilderi používajú pri zdvíhaní činiek pásy látky omotanej okolo zápästia? Aká je ich úloha a ako ich správne používať, vám odpovieme v nasledujúcich odsekoch.

21.07.2023

Za to môže môj metabolizmus! Určite ste už aj vy počuli túto sťažnosť, prípadne sa na pomalý metabolizmus zvyknete odvolávať sami. Áno, je síce priamo zodpovedný za neželané ukladanie tukov v tele, ale nenechajte sa tým odradiť – nakopnúť ho k rýchlejšiemu pracovaniu nie je nemožné!

21.06.2023

Pitný režim sa za posledné roky stal takmer módnym trendom a so zaručenými odporúčaniami sa akoby roztrhlo vrece. O tom, že voda je pre naše telo nevyhnutná, niet pochýb. Zakladajú sa však všetky rady na skutočnosti alebo ide v niektorých prípadoch len o mýtus?

22.05.2023

Mnoho ľudí uprednostňuje fyzické zdravie pred tým psychickým. Ako môže jedno ovplyvňovať to druhé vám prezradíme v nasledujúcich odsekoch. Dozviete sa tiež, prečo je pre celkové zdravie dôležitý pravidelný pohyb.