Produkt bol úspešne pridaný do vášho košíku
Množstvo
Celkom za produkt
0 ks tovaru
Spolu za produkty: (s DPH)
Spolu za doručenie: (s DPH) Doručenie zdarma!
DPH 0,00 €
Celkom za produkt (s DPH)
Pokračovať v nákupe Pokladňa
Ako zrýchliť metabolizmus

Ako zrýchliť metabolizmus

Za to môže môj metabolizmus! Určite ste už aj vy počuli túto sťažnosť, prípadne sa na pomalý metabolizmus zvyknete odvolávať sami. Áno, je síce priamo zodpovedný za neželané ukladanie tukov v tele, ale nenechajte sa tým odradiť – nakopnúť ho k rýchlejšiemu pracovaniu nie je nemožné!

Ako metabolizmus pracuje 

Metabolizmus je zložitý telesný systém, ktorý v sebe obsahuje množstvo premenných. Zjednodušene povedané, pod pojmom metabolizmus rozumieme premenu prijatých živín v tele na energiu. Rýchlosť metabolizmu nevplýva len na priberanie na váhe, ale aj na budovanie svalovej hmoty, či celkovú vitalitu. Metabolická funkcia tela je veľmi vynachádzavá a neoklamete ju zaručenými diétami. Dokáže sa totiž pružne prispôsobiť vašim denným návykom a ak to uzná za vhodné, svoju činnosť spomalí tak, aby si telo mohlo nerušene ukladať zásoby tukov na horšie časy.  

Prečo váš metabolizmus zaostáva? 

Tak ako sme už naznačili, nepravidelnou, prípadne nedostatočnou stravou, sa svojmu metabolizmu nezavďačíte. Čo ďalšie ešte môže byť príčinou jeho spomaľovania? Látková výmena vo všeobecnosti pracuje na vyššie obrátky v mladosti a s pribúdajúcim vekom poľavuje. Nemusí to však byť pravidlo. Metabolizmus miluje režim, do ktorého patria pravidelný a dostatočný spánok, pohyb a samozrejme pravidelná a vyvážená strava. Poctivo dodržiavate všetky odporúčania a napriek tomu máte pocit, že niečo nefunguje, ako by malo? Vinníkom môžu byť aj nedostatočná činnosť štítnej žľazy, hormonálna nerovnováha a iné zdravotné problémy, ktoré je potrebné konzultovať s odborníkmi. 

  

Tipy na zrýchlenie metabolizmu  

Ak ste po zdravotnej stránke v poriadku a potrebujete svoj metabolizmus dostať do kondičky, vyskúšajte niekoľko nasledujúcich tipov. 

 

Cvičenie a pohyb

Fyzická aktivita nielenže priamo vplýva na telesnú váhu a váš celkový zdravotný stav, ale dokáže tiež efektívne zrýchliť metabolizmus. Pre dosiahnutie tohto účinku je dôležitá správna intenzita cvičenia – ideálne nižšia a s trvaním približne 1 hodinu. Sledujte svoj tep a udržujte ho na hranici cca 60 % maximálnej tepovej frekvencie. 

 

Pravidelná strava

Strava vám pri naštartovaní metabolizmu môže výrazným spôsobom pomôcť. Zabudnite však na drastické diéty, rovnako, na nárazové hltanie obrovských porcií jedla. Rozvrhnite si jednotlivé chody priebežne počas celého dňa, najlepšie každé 3 hodiny. Nezabudnite sa pridržiavať stanoveného kalorického maxima, ktoré si vypočítate na základe vášho denného energetického príjmu a výdaja.

 

Pitný režim

Pre celkové zdravie je dôležitý pitný režim. Pamätajte však na to, že všetkého veľa škodí a neprimerane veľkým množstvom vody môžete zaťažiť svoje obličky. Ideálny denný príjem tekutín sa preto nedá zovšeobecniť. Pracujte so svojou váhou a držte sa pravidla, ktoré hovorí, že na každý 1 kg vašej váhy by malo pripadať asi 30 - 45 ml vody. Snažte sa piť čistú neperlivú vodu, prípadne nesladené bylinkové čaje. 

 

Budovanie svalovej hmoty

Svalová hmota je náročná na energiu a práve túto skutočnosť môžete využiť vo svoj prospech. 1 kg svalovej hmoty dokáže „stráviť“ až 100 kcal za deň. Budovanie svalov tak okrem výhod plynúcich zo samotného cvičenia prináša aj ďalší dôležitý efekt. Zrýchľuje metabolizmus a bráni ukladaniu prebytočných tukov v tele.

 

Pomocníci priamo z kuchyne

Pomôcť metabolizmu k správnemu fungovaniu môžete aj doplnením svojho jedálnička o vhodné druhy potravín. Rýchly metabolizmus miluje pikantné jedlá. Kapsaicín, ktorý je v nich obsiahnutý, zvyšuje telesnú teplotu a tá prispieva k spaľovaniu samotných tukov. Vyskúšať môžete aj rôzne druhy korenín, najmä exotické korenia, ako sú škorica, kurkuma, či zázvor. Sú skvelými dochucovadlami, ktoré zároveň prispejú k rýchlejšej látkovej výmene vo vašom tele. 

Podobné články

01.02.2024

Médiá sú plné tipov o tom, ako byť plní energie, mať krásnu postavu a dobre vyzerať. S pribúdajúcimi rokmi však ubúda množstvo síl, na druhej strane pribúdajú tukové zásoby. Ako zostať v čo najlepšej kondícii a uchovať si aj štíhlu figúru?

18.01.2024

Počas cvičenia v klimatizovanom fitness centre, pri cvičení vonku v chladnejšom počasí aj pri záverečnom strečingu je potrebné myslieť na ochranu svalov pred nadmerným chladom. Prečo a ako to dosiahnuť?

30.11.2023

S príchodom jesene a klesajúcimi vonkajšími teplotami dostáva náš organizmus zabrať. Zima však môže byť na budovanie imunity dôležitým kľúčovým prvkom. Ešte predtým, ako s ním začnete, uistite sa, že viete o otužovaní všetko potrebné.

11.10.2023

Štýlové pánske bundy, ktoré poznáme pod označením bombera, boli vo svojich začiatkoch určené pre leteckých pilotov. V súčasnosti sú mimoriadne trendy kúskom obľúbeným v každom ročnom období. Prečo sú bombery také vyhľadávané a jedna by nemala chýbať žiadnom v pánskom šatníku?

15.08.2023

Hľadáte si nové kúsky, ktoré by ste nosili na tréningy a neviete sa zorientovať v množstve používaných materiálov? Aby sa vám ľahšie vyberalo, v nasledujúcich odsekoch sme pre vás pripravili prehľad tých najčastejšie používaných textílií a ich základných vlastností.

02.08.2023

Cvičenie so sebou prináša radu výhod, ktoré majú pozitívny dopad na vaše zdravie. No zatiaľ čo srdce, mozog či cievy sa fyzickej aktivite radi prispôsobia, čo sa týka kĺbov, tie sú nútené zakaždým podstupovať zvýšenú záťaž. Ako ich ochránite pred tým, aby sa neprimerane opotrebovávali?

01.08.2023

Všimli ste si niekedy pri návšteve fitka, že niektorí bodybuilderi používajú pri zdvíhaní činiek pásy látky omotanej okolo zápästia? Aká je ich úloha a ako ich správne používať, vám odpovieme v nasledujúcich odsekoch.

27.07.2023

Pocítili ste bolesť pri behaní alebo pri zostupe z kopca? Pravdepodobne trpíte bežeckým kolenom. Bolesť vystreľujúca v oblasti kolena nie je problémom u starších, ale čoraz viac aj u mladých, vitálnych ľudí. Prečo vzniká a ako sa dá liečiť?

21.06.2023

Pitný režim sa za posledné roky stal takmer módnym trendom a so zaručenými odporúčaniami sa akoby roztrhlo vrece. O tom, že voda je pre naše telo nevyhnutná, niet pochýb. Zakladajú sa však všetky rady na skutočnosti alebo ide v niektorých prípadoch len o mýtus?

22.05.2023

Mnoho ľudí uprednostňuje fyzické zdravie pred tým psychickým. Ako môže jedno ovplyvňovať to druhé vám prezradíme v nasledujúcich odsekoch. Dozviete sa tiež, prečo je pre celkové zdravie dôležitý pravidelný pohyb.