Ako zrýchliť metabolizmus
Za to môže môj metabolizmus! Určite ste už aj vy počuli túto sťažnosť, prípadne sa na pomalý metabolizmus zvyknete odvolávať sami. Áno, je síce priamo zodpovedný za neželané ukladanie tukov v tele, ale nenechajte sa tým odradiť – nakopnúť ho k rýchlejšiemu pracovaniu nie je nemožné!
Ako metabolizmus pracuje
Metabolizmus je zložitý telesný systém, ktorý v sebe obsahuje množstvo premenných. Zjednodušene povedané, pod pojmom metabolizmus rozumieme premenu prijatých živín v tele na energiu. Rýchlosť metabolizmu nevplýva len na priberanie na váhe, ale aj na budovanie svalovej hmoty, či celkovú vitalitu. Metabolická funkcia tela je veľmi vynachádzavá a neoklamete ju zaručenými diétami. Dokáže sa totiž pružne prispôsobiť vašim denným návykom a ak to uzná za vhodné, svoju činnosť spomalí tak, aby si telo mohlo nerušene ukladať zásoby tukov na horšie časy.
Prečo váš metabolizmus zaostáva?
Tak ako sme už naznačili, nepravidelnou, prípadne nedostatočnou stravou, sa svojmu metabolizmu nezavďačíte. Čo ďalšie ešte môže byť príčinou jeho spomaľovania? Látková výmena vo všeobecnosti pracuje na vyššie obrátky v mladosti a s pribúdajúcim vekom poľavuje. Nemusí to však byť pravidlo. Metabolizmus miluje režim, do ktorého patria pravidelný a dostatočný spánok, pohyb a samozrejme pravidelná a vyvážená strava. Poctivo dodržiavate všetky odporúčania a napriek tomu máte pocit, že niečo nefunguje, ako by malo? Vinníkom môžu byť aj nedostatočná činnosť štítnej žľazy, hormonálna nerovnováha a iné zdravotné problémy, ktoré je potrebné konzultovať s odborníkmi.
Tipy na zrýchlenie metabolizmu
Ak ste po zdravotnej stránke v poriadku a potrebujete svoj metabolizmus dostať do kondičky, vyskúšajte niekoľko nasledujúcich tipov.
Cvičenie a pohyb
Fyzická aktivita nielenže priamo vplýva na telesnú váhu a váš celkový zdravotný stav, ale dokáže tiež efektívne zrýchliť metabolizmus. Pre dosiahnutie tohto účinku je dôležitá správna intenzita cvičenia – ideálne nižšia a s trvaním približne 1 hodinu. Sledujte svoj tep a udržujte ho na hranici cca 60 % maximálnej tepovej frekvencie.
Pravidelná strava
Strava vám pri naštartovaní metabolizmu môže výrazným spôsobom pomôcť. Zabudnite však na drastické diéty, rovnako, na nárazové hltanie obrovských porcií jedla. Rozvrhnite si jednotlivé chody priebežne počas celého dňa, najlepšie každé 3 hodiny. Nezabudnite sa pridržiavať stanoveného kalorického maxima, ktoré si vypočítate na základe vášho denného energetického príjmu a výdaja.
Pitný režim
Pre celkové zdravie je dôležitý pitný režim. Pamätajte však na to, že všetkého veľa škodí a neprimerane veľkým množstvom vody môžete zaťažiť svoje obličky. Ideálny denný príjem tekutín sa preto nedá zovšeobecniť. Pracujte so svojou váhou a držte sa pravidla, ktoré hovorí, že na každý 1 kg vašej váhy by malo pripadať asi 30 - 45 ml vody. Snažte sa piť čistú neperlivú vodu, prípadne nesladené bylinkové čaje.
Budovanie svalovej hmoty
Svalová hmota je náročná na energiu a práve túto skutočnosť môžete využiť vo svoj prospech. 1 kg svalovej hmoty dokáže „stráviť“ až 100 kcal za deň. Budovanie svalov tak okrem výhod plynúcich zo samotného cvičenia prináša aj ďalší dôležitý efekt. Zrýchľuje metabolizmus a bráni ukladaniu prebytočných tukov v tele.
Pomocníci priamo z kuchyne
Pomôcť metabolizmu k správnemu fungovaniu môžete aj doplnením svojho jedálnička o vhodné druhy potravín. Rýchly metabolizmus miluje pikantné jedlá. Kapsaicín, ktorý je v nich obsiahnutý, zvyšuje telesnú teplotu a tá prispieva k spaľovaniu samotných tukov. Vyskúšať môžete aj rôzne druhy korenín, najmä exotické korenia, ako sú škorica, kurkuma, či zázvor. Sú skvelými dochucovadlami, ktoré zároveň prispejú k rýchlejšej látkovej výmene vo vašom tele.