Ako znížiť cholesterol cvičením a stravou?
Zvýšená hladina cholesterolu je problémom, ktorý môže viesť k závažnejším zdravotným problémom. Aby ste ju znížili, vhodné je začať s cvičením v kombinácii so zdravým stravovaním. Niekoľko tipov, ako na to, sme pre vás pripravili aj my.
Vysoká hladina cholesterolu — rizikový faktor srdcovocievnych ochorení
Vyšetrenie hladiny cholesterolu je súčasťou pravidelných preventívnych prehliadok. Ak aj vám doktor zistil jeho zvýšenú hladinu, napriek tomu, že nepociťujete žiadne iné ťažkosti, mali by ste začať s jeho znižovaním.
Čo je to cholesterol
Cholesterol sa nachádza v tkanivách, krvi aj žlči. Telo si ho dokáže vyrobiť a prijímame ho tiež v potrave. Cholesterol však môže aj škodiť. Ak prekročí vhodné množstvo, ohrozuje cievy a srdce.
Aké problémy môže spôsobiť?
Dlhodobo zvýšená hladina cholesterolu môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Usadzuje sa totiž na stenách ciev a postupne znižuje ich priechodnosť. Jeho vysoká hladina je preto príčinou aterosklerózy, môže viesť k srdcovému infarktu a mozgovej porážke. Vyskytnúť sa môže tiež nedostatočné prekrvenie dolných končatín, rôznych orgánov, poruchy obličiek a erekcie.
LDL a HDL cholesterol
V ľudskom tele sa vyskytujú dva typy cholesterolu.
LDL cholesterol — prenáša cholesterol z krvi do tkanív a čiastočne ho odvádza do pečene. Pri jeho zvýšenej hladine vzniká nebezpečenstvo ukladania do stien ciev.
HDL cholesterol — nazývaný tiež dobrý, odvádza prebytočný cholesterol do pečene, kde sa metabolizuje.
Proti vysokému cholesterolu stravou a cvičením
Pri hľadaní odpovede na otázku „ako znížiť cholesterol,“ je potrebné zamerať sa na dve oblasti. Sú to vaše stravovacie návyky a pohyb.
Ako znížiť cholesterol pomocou stravy
Pri znižovaní hladiny cholesterolu je nevyhnutné obmedziť príjem nasýtených tukov, ktoré sa nachádzajú v plnotučných mliečnych výrobkoch, mäse a priemyselne spracovaných potravinách. Mali by ste sa vyvarovať tiež konzumovaniu vyprážaných jedál, bielej múky, sladkého pečiva a zákuskov.
Namiesto toho by ste sa mali zamerať na príjem zdravých (nenasýtených) tukov, ktoré sa vyskytujú v orechoch, semienkach, avokáde, olivovom, repkovom či ľanovom oleji a rybách. Tieto tuky sa podieľajú na zvyšovaní HDL a znižovaní LDL cholesterolu. Okrem toho by ste sa mali vyvarovať fajčeniu, stresu a konzumácii alkoholu a dbať o dostatok spánku.
Na znižovanie cholesterolu pomáha cvičenie
Hladinu dobrého HDL cholesterolu pomáha zvyšovať aj cvičenie. Cvičenie pomáha tiež pri jeho transporte v ľudskom tele. Pohyb podporuje aj využívanie LDL cholesterolu pečeňou. Hýbať by ste sa pritom mali minimálne 30 minút denne. Ak nie ste zvyknutí cvičiť, začnite s menej náročnými aktivitami a postupne záťaž zvyšujte. Nezabudnite na vhodné športové oblečenie, ktoré dobre odvádza pot a zároveň vám poskytne potrebnú voľnosť pohybu.
Vyskúšajte beh alebo posilňovanie
Ak nemáte problémy s kĺbmi, výbornou voľbou bude beh. Behať môžete vonku, pri nepriaznivom počasí vám poslúži bežecký pás vo fitnescentre. Dôležité je len, aby ste bežali dostatočne dlho — vhodnejší je pomalší beh v ľahkom tempe ako krátky šprint. Ak nemáte kondíciu, zo začiatku ho môžete kombinovať s rýchlou chôdzou. Nezabudnite na rozcvičku a záverečný strečing.
Cyklistika aj plávanie
Vhodnými aktivitami sú tiež cyklistika a plávanie. Tým sa môžu venovať tiež tí, ktorých trápia problémy s kĺbmi. Vhodné sú aj pre ľudí vo vyššom veku. Na bicykli môžete navyše spoznávať krásu okolia, plávanie vám pomôže s otužovaním.
Posilňovaním proti zlému cholesterolu
Vysokú hladinu LDL cholesterolu pomáha znižovať posilňovanie. Aby ste dosiahli požadovaný výsledok, tréningu by ste sa mali venovať 2 – 3 krát týždenne. Začať môžete v každom veku. Na začiatok sa nezabudnite poradiť so skúsenými športovcami, investovať sa oplatí do niekoľkých hodín s inštruktorom, ktorý vám poradí, ako správne posilňovať jednotlivé svalové partie.