Produkt bol úspešne pridaný do vášho košíku
Množstvo
Celkom za produkt
0 ks tovaru
Spolu za produkty: (s DPH)
Spolu za doručenie: (s DPH) Doručenie zdarma!
DPH 0,00 €
Celkom za produkt (s DPH)
Pokračovať v nákupe Pokladňa
Počuli ste už o intermittent fastingu? 

Počuli ste už o intermittent fastingu? 

Cítite sa nafúknutý, číslo na váhe neustále rastie a pociťujete zdravotné ťažkosti? Za všetkým môže byť nesprávna životospráva a zle nastavený režim stravovania. Stravovanie navyše ovplyvňuje náladu a celkový pohľad na svet. Ak chcete zmeniť svoj prístup k vášmu telu, vyskúšajte súčasný trend s názvom intermittent fasting. 

 

Čo je to intermittent fasting

Intermittent fasting, alebo inak prerušovaný pôst,  je diétny prístup, ktorý sa zameriava na obmedzenie času, počas ktorého môžete konzumovať jedlo. Ide o striedanie obdobia pôstu, ktoré trvá obvykle dlhšie ako 12 hodín. Možno už aj vy praktizujete nejakú formu prerušovaného pôstu a ani si to neuvedomujete, pretože sa predpokladá, že nám prerušovaný pôst pomáha dodržiavať prirodzený cirkadiálny rytmus organizmu. 

 

Aké typy intermittent fastingu existujú?

Existuje mnoho štýlov, ktoré robia tento pôst prístupnejším pre väčšinu ľudí. Medzi najpopulárnejšie patria:

 

12:12

Ak chcete začať s intermittent fasting, začnite prirodzeným tempom. 12 hodín konzumujete vyvážené jedlo a 12 hodín postite na vode.

14:10

Bez problémov zvládnete predchádzajúci typ spôsob? Skúste si pridať ďalšie dve hodiny bez jedla. Tým pádom vám už na konzumáciu zostane iba desať hodín denne. 

16:8

Tento typ intermittent fasting znamená predĺženie nočného pôstu na 16 hodín medzi večerou a raňajkami nasledujúceho dňa. Napríklad, večeru môžete zjesť okolo 18. hodiny a potom už nič až do 10. hodiny ráno nasledujúceho dňa. Tento spôsob prerušovaného pôstu je medzi jeho používateľmi najbežnejší a najviac obľúbený.

20:4

Pre väčších odvážlivcov, ktorí prekonali pôst 16:8, je určený pôst so štvorhodinovým intervalom na jedenie a dvadsiatimi hodinami pôstu iba na vode alebo bylinkovom čaji. Nápoje by mali byť bez cukru a medu. 

24-hodinový pôst

Tento typ znamená pôst počas 24 hodín 1 - 2 x týždenne. Stále budete konzumovať nekalorické nápoje, ako sú voda a nesladený čaj.

 

Prečo sa rozhodnúť pre intermittent fasting

Možno je trochu nezvyčajné predstaviť si, že nebudete jesť dlhšie ako 8 hodín, ale v skutočnosti si naše telo potrebuje oddýchnuť, relaxovať a spracovať živiny. Vďaka tomu dokáže zabezpečiť normálnu funkciu organizmu a optimalizovať zdravie. Okrem toho už máme nastavený prirodzený rytmus pôstu, ktorý sa vyskytuje vtedy, keď spíme.

 

Ako funguje prerušovaný pôst?

Keď zvažujete pridanie pôstneho dňa do svojho životného štýlu, uistite sa, že chcete nájsť spôsob stravovania, nie diétu, ktorá bude na váš organizmus fungovať. Áno, pomocou pôstu schudnete, pretože ste v kalorickom deficite (hoci si to neuvedomujete), no toto nie je jeho zmyslom. 

Naše telo vykonáva pri spracovaní potravín veľa práce, aby získalo stabilné zdroje energie. Potrava sa pomocou tráviacich enzýmov rozkladá na makro a mikronutrienty. Sacharidy ako ryža a škrobové zeleniny sa rozkladajú na glukózu, ktorá sa vstrebáva do krvného obehu a využíva sa ako okamžitá energia s pomocou inzulínu. Keď bunky nevyužijú všetku glukózu z potravy, ukladá sa v pečeni a svaloch ako glykogén. Keď sa ocitnete v kalorickom prebytku, zvyšné  palivo sa ukladá v tukových bunkách, čo sa prejavuje kilami navyše a pneumatikami okolo brucha, bokov či stehien. Keď sa ale zásoby glykogénu vyčerpajú (zvyčajne medzi 12 a 36 hodinami po poslednom jedle), organizmus začne rozkladať viac tukov na palivo.

Neviete sa rozhodnúť? Možno vám v tom pomôže krátky prehľad výhod a nevýhod. 

 

Výhody intermittent fastingu 

- Dokáže zlepšiť pamäť a mentálny výkon

- Pomáha pri chudnutí 

- Pozitívny vplyv na kardiovaskulárne zdravie

- Zmiernenie príznakov cukrovky typu 2 

- Znižuje cholesterol 

- Zvýšená účinnosť liečby rakoviny

 

Nevýhody intermittent fastingu: 

- Priberanie na váhe (v prípade nevyváženého jedálnička a prejedania sa počas dňa)

- Bolesť hlavy, závraty a nevoľnosť

- Môže viesť k poruche príjmu potravy

 

Ak sú vaše dôvody pre zavedenie intermittent fastingu do vášho života akékoľvek, pamätajte si, že na dosiahnutie úspechu je potrebné dodržiavať základné princípy výživy, vrátane kontroly kalórií a vyváženej stravy. Ak sa v období mimo pôstu nekontrolujete a nejete vyvážene, môže to ohroziť zdravotné výhody prerušovaného pôstu a celkovo vaše zdravie. 

Podobné články

22.03.2024

V strave každého, kto sa venuje športu, sú dôležitou súčasťou bielkoviny. Tie sú základnou stavebnou zložkou svalov a tkanív, podporujú rast svalov a ich výkonnosť. Pomáhajú tiež pri mnohých procesoch v organizme. V nasledujúcom článku vám prezradíme, ktoré druhy mäsa vám ich pomôžu doplniť.

29.02.2024

Sacharidy dodávajú energiu svalom, mozgu aj kĺbom a sú nevyhnutné pri viacerých procesoch v ľudskom tele. Každý športovec ich tiež ocení ako dôležitý zdroj energie. Mali by byť preto súčasťou každodennej stravy. V ktorých potravinách ich nájdete?

22.12.2023

Tradičné vianočné stolovanie je spojené s množstvom chutného jedla, koláčov, sladkých aj slaných pochutín. Ak sa k tomu pridajú kalórie obsiahnuté v alkoholických a nealkoholických nápojoch, niet sa čo čudovať, že sa číslo na váhe rýchlo zvýši. Chcete sa cez tohtoročné sviatky priberaniu vyhnúť? Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám v tom pomôžu.

14.11.2023

Celulitída vie svojím vzhľadom potrápiť nejednu ženu bez ohľadu na hmotnosť alebo vek, zriedkavo sa s ňou môžu stretnúť aj muži. Ako sa zbaviť celulitídy a aké sú jej príčiny, vám prezradíme v prvej časti našej série na pokračovanie.

02.11.2023

Určite ste už počuli o drobných semienkach s názvom chia. Medzi športovcami sa tešia veľkej obľube, a to najmä vďaka ich jedinečnému zloženiu.

26.09.2023

Zvýšená hladina cholesterolu je problémom, ktorý môže viesť k závažnejším zdravotným problémom. Aby ste ju znížili, vhodné je začať s cvičením v kombinácii so zdravým stravovaním. Niekoľko tipov, ako na to, sme pre vás pripravili aj my.

10.08.2023

Vedeli ste, že rovnako dôležité ako samotné cvičenie, je aj strava, ktorú si počas dňa, a najmä po tréningu, doprajete? Potréningové jedlo nie je len odmenou za zničenie sa vo fitku, ale stará sa o celkovú regeneráciu tela. Čo by ste teda po mali zjesť a aké živiny budete potrebovať doplniť?

20.06.2023

Keď sa povie sacharidy, mnoho začínajúcich športovcov k nim má nekompromisne odmietavý postoj. Ten je nielen zbytočný, ale môže mať aj fatálne dôsledky. Zbavte sa preto predsudkov a zoznámte sa so základným hnacím motorom vášho tela.

09.06.2023

Lahodná chuť a dokonalá krémová konzistencia sú slová, ktoré dokonale vystihujú arašidové maslo. Táto obľúbená pochúťka v sebe navyše ukrýva mnoho výživných látok, vďaka ktorým si získalo obľubu u množstva ľudí, nevynímajúc športovcov a trénerov. Odkiaľ sa vzalo a je skutočne zdraviu prospešné?

20.07.2022

Raňajky sa zvyknú označovať za najdôležitejšie jedlo dňa. Zamysleli ste sa niekedy nad dôvodom, prečo je to tak? Nakoľko sa toto pravidlo približuje skutočnosti a ako by mali vyzerať ideálne raňajky?