Počuli ste už o intermittent fastingu?
Cítite sa nafúknutý, číslo na váhe neustále rastie a pociťujete zdravotné ťažkosti? Za všetkým môže byť nesprávna životospráva a zle nastavený režim stravovania. Stravovanie navyše ovplyvňuje náladu a celkový pohľad na svet. Ak chcete zmeniť svoj prístup k vášmu telu, vyskúšajte súčasný trend s názvom intermittent fasting.
Čo je to intermittent fasting
Intermittent fasting, alebo inak prerušovaný pôst, je diétny prístup, ktorý sa zameriava na obmedzenie času, počas ktorého môžete konzumovať jedlo. Ide o striedanie obdobia pôstu, ktoré trvá obvykle dlhšie ako 12 hodín. Možno už aj vy praktizujete nejakú formu prerušovaného pôstu a ani si to neuvedomujete, pretože sa predpokladá, že nám prerušovaný pôst pomáha dodržiavať prirodzený cirkadiálny rytmus organizmu.
Aké typy intermittent fastingu existujú?
Existuje mnoho štýlov, ktoré robia tento pôst prístupnejším pre väčšinu ľudí. Medzi najpopulárnejšie patria:
12:12
Ak chcete začať s intermittent fasting, začnite prirodzeným tempom. 12 hodín konzumujete vyvážené jedlo a 12 hodín postite na vode.
14:10
Bez problémov zvládnete predchádzajúci typ spôsob? Skúste si pridať ďalšie dve hodiny bez jedla. Tým pádom vám už na konzumáciu zostane iba desať hodín denne.
16:8
Tento typ intermittent fasting znamená predĺženie nočného pôstu na 16 hodín medzi večerou a raňajkami nasledujúceho dňa. Napríklad, večeru môžete zjesť okolo 18. hodiny a potom už nič až do 10. hodiny ráno nasledujúceho dňa. Tento spôsob prerušovaného pôstu je medzi jeho používateľmi najbežnejší a najviac obľúbený.
20:4
Pre väčších odvážlivcov, ktorí prekonali pôst 16:8, je určený pôst so štvorhodinovým intervalom na jedenie a dvadsiatimi hodinami pôstu iba na vode alebo bylinkovom čaji. Nápoje by mali byť bez cukru a medu.
24-hodinový pôst
Tento typ znamená pôst počas 24 hodín 1 - 2 x týždenne. Stále budete konzumovať nekalorické nápoje, ako sú voda a nesladený čaj.
Prečo sa rozhodnúť pre intermittent fasting
Možno je trochu nezvyčajné predstaviť si, že nebudete jesť dlhšie ako 8 hodín, ale v skutočnosti si naše telo potrebuje oddýchnuť, relaxovať a spracovať živiny. Vďaka tomu dokáže zabezpečiť normálnu funkciu organizmu a optimalizovať zdravie. Okrem toho už máme nastavený prirodzený rytmus pôstu, ktorý sa vyskytuje vtedy, keď spíme.
Ako funguje prerušovaný pôst?
Keď zvažujete pridanie pôstneho dňa do svojho životného štýlu, uistite sa, že chcete nájsť spôsob stravovania, nie diétu, ktorá bude na váš organizmus fungovať. Áno, pomocou pôstu schudnete, pretože ste v kalorickom deficite (hoci si to neuvedomujete), no toto nie je jeho zmyslom.
Naše telo vykonáva pri spracovaní potravín veľa práce, aby získalo stabilné zdroje energie. Potrava sa pomocou tráviacich enzýmov rozkladá na makro a mikronutrienty. Sacharidy ako ryža a škrobové zeleniny sa rozkladajú na glukózu, ktorá sa vstrebáva do krvného obehu a využíva sa ako okamžitá energia s pomocou inzulínu. Keď bunky nevyužijú všetku glukózu z potravy, ukladá sa v pečeni a svaloch ako glykogén. Keď sa ocitnete v kalorickom prebytku, zvyšné palivo sa ukladá v tukových bunkách, čo sa prejavuje kilami navyše a pneumatikami okolo brucha, bokov či stehien. Keď sa ale zásoby glykogénu vyčerpajú (zvyčajne medzi 12 a 36 hodinami po poslednom jedle), organizmus začne rozkladať viac tukov na palivo.
Neviete sa rozhodnúť? Možno vám v tom pomôže krátky prehľad výhod a nevýhod.
Výhody intermittent fastingu
- Dokáže zlepšiť pamäť a mentálny výkon
- Pomáha pri chudnutí
- Pozitívny vplyv na kardiovaskulárne zdravie
- Zmiernenie príznakov cukrovky typu 2
- Znižuje cholesterol
- Zvýšená účinnosť liečby rakoviny
Nevýhody intermittent fastingu:
- Priberanie na váhe (v prípade nevyváženého jedálnička a prejedania sa počas dňa)
- Bolesť hlavy, závraty a nevoľnosť
- Môže viesť k poruche príjmu potravy
Ak sú vaše dôvody pre zavedenie intermittent fastingu do vášho života akékoľvek, pamätajte si, že na dosiahnutie úspechu je potrebné dodržiavať základné princípy výživy, vrátane kontroly kalórií a vyváženej stravy. Ak sa v období mimo pôstu nekontrolujete a nejete vyvážene, môže to ohroziť zdravotné výhody prerušovaného pôstu a celkovo vaše zdravie.