Produkt bol úspešne pridaný do vášho košíku
Množstvo
Celkom za produkt
0 ks tovaru
Spolu za produkty: (s DPH)
Spolu za doručenie: (s DPH) Doručenie zdarma!
DPH 0,00 €
Celkom za produkt (s DPH)
Pokračovať v nákupe Pokladňa
Regenerácia svalov — viete, prečo je dôležitá? 

Regenerácia svalov — viete, prečo je dôležitá? 

Ak chcete dosiahnuť formovanie tela a rast svalovej hmoty, nie je dôležité len to, koľko venujete svojim tréningom a nakoľko sú intenzívne. Nemenej potrebnou je regenerácia svalov. 

 

Rast svalovej hmoty a regenerácia svalov 

Počas cvičenia sa svalové vlákna poškodzujú a je potrebné dopriať im obnovenie. Regenerácia svalov je zároveň časom, kedy dochádza k ich rastu. 

Ak nevyvíjate fyzickú aktivitu alebo sa jej venujete len raz za čas, pričom nemeníte ani stravovacie návyky, podiel svalovej hmoty sa nemení. Je to preto, že sa nemení ani úroveň proteínovej syntézy. Svalovú hmotu postupne naberiete pravidelným opakovaním cyklu cvičenia a obnovy. Telo sa prispôsobuje zvýšenej záťaži tým, že zvýši úroveň proteínovej syntézy. Ak tento proces funguje správne, dosiahnete efektívnejšiu regeneráciu svalov. 

 

Efektívna regenerácia svalov

Čas potrebný na regeneráciu vašich svalov sa nedá skrátiť. Jednotlivé svalové partie potrebujú 48 – 72 hodín. Môžete však dosiahnuť jeho vyššiu efektivitu pomocou užívania vhodných doplnkov, ktorými podporíte mieru proteínovej syntézy. Ak počas regenerácie syntetizujete viac svalových proteínov, ako ste stratili, naberáte svaly, pokiaľ je toto množstvo vyrovnané, zregenerujete, ale k rastu svalovej hmoty nedochádza. 

Čím bude tréning intenzívnejší, tým viac by ste mali nechať namáhané svalové partie oddychovať. Zatiaľ sa môžete venovať precvičovaniu iných. Nie je vhodné venovať sa intenzívnemu posilňovaniu vybraných svalov každý deň. Ideálne zaťaženie je také, ktoré dopraje svalom čas nielen na rast (k tomu dochádza už počas 24 – 48 hodín), ale aj na regeneráciu. Jednotlivé svalové partie by ste preto mali precvičovať 2 – 3 x do týždňa. Doprajete im tak čas na odpočinok. 

 

Doplnky výživy a strava na regeneráciu svalov

Počas cvičenia dochádza k poškodzovaniu svalových vlákien a k vyčerpaniu svalového glykogénu. Ten doplníte konzumáciou sacharidov, na obnovu svalov je potrebné prijať tiež bielkoviny. Po každom tréningu je preto potrebné dbať na príjem proteínov. Okrem stravy je vhodné proteíny dopĺňať aj vhodnými suplementami. Takýmto spôsobom dodáte organizmu stavebné látky na svaly. Nezabudnite na doplnenie tekutín.

Dizajn bez názvu (15).png

Podobné články

09.04.2024

Pekne tvarované a vypracované nohy môžete získať aj vy. Stačí, ak do svojho tréningu zaradíte niekoľko cvikov, ktoré pomáhajú odbúravať tuk práve z týchto partií.

06.03.2024

Vhodný tréning v kombinácii so stravou vám pomôže získať štíhlejšiu postavu, nabrať svaly a zlepšiť si kondíciu. Či práve v posilňovni začínate alebo sa už cvičeniu venujete dlhšie, bude pre vás dôležitý aj tréningový plán. Ako ho zostaviť, vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

19.02.2024

Uponáhľané dni plné pracovných a rodinných povinností často nenechávajú dosť priestoru na pravidelný tréning. Nájsť si počas dňa hodinku na cvičenie môže byť preto veľmi ťažké. Pomôže vám, ak si ho naplánujete na ráno. A ranný tréning má ešte viac výhod.

24.01.2024

Posilňovanie spodnej časti tela vám pomôžu zefektívniť členkové adaptéry. V čom spočíva ich prínos a ako ich správne používať?

19.10.2023

Švihadlo si určite pamätáte zo svojich detských čias, keď ste cezeň skákali spolu s kamarátmi na školskom dvore. Skákanie cez švihadlo však nie je len detskou zábavkou. Využívajú ho aj profesionálni športovci na posilnenie celého tela, zlepšovanie koordinácie a stability. S jeho pomocou si môžete aj vy dopriať intenzívny tréning, pri ktorom spálite množstvo kalórií.

05.10.2023

Zahriatie svalstva spojené so strečingom celého tela by malo byť súčasťou každého vášho tréningu. Prečo to tak je, aké sú jeho výhody a ako na to? Radi vám tieto otázky zodpovieme v našom článku.

14.09.2023

Počuli ste už o posilňovacej gume? Táto skvelá tréningová pomôcka rovnako potrápi nováčika aj fitnes borca. Je cenovo dostupná a spestrí aj bežné cvičenie. Ako sa posilňovacia guma používa, vám objasníme v nasledujúcom článku.

07.09.2023

Trápi vás stuhnutá krčná chrbtica? Príčiny bolesti môžu byť rôzne, počnúc od nesprávnej pozícií tela po zdravotné problémy. Hociktorá by bola príčina, jestvujú niekoľko jednoduchých cvikov, ktoré vám pomôžu si uvoľniť stuhnuté svaly hrdla a uľahčiť bolesť.

24.08.2023

Radosť z pohybu si môže užiť každý. Dôležitá je len vaša vôľa a dodržanie niekoľkých základných odporúčaní. Ako začať s behaním, vám poradíme v nasledujúcich riadkoch.

23.08.2023

Leží vám v pivnici nevyužitý bicykel a rozmýšľate čo s ním? Alebo si hľadáte šport, ktorý by vám zabezpečil dostatok pohybu? Nech už je to akokoľvek, začať s cyklistikou je v každom prípade dobrou voľbou. Prináša so sebou viacero benefitov pre vaše zdravie, peňaženku aj planétu.