Krčná chrbtica stuhnutá? Tieto cviky vám pomôžu
Trápi vás stuhnutá krčná chrbtica? Príčiny bolesti môžu byť rôzne, počnúc od nesprávnej pozícií tela po zdravotné problémy. Hociktorá by bola príčina, jestvujú niekoľko jednoduchých cvikov, ktoré vám pomôžu si uvoľniť stuhnuté svaly hrdla a uľahčiť bolesť.
Prevencia a príčiny bolesti v časti krčnej chrbtice
Dôvodov, ktoré vedú k bolestiam krčnej chrbtice je viacero. Najčastejšie bolesť spôsobuje nesprávne držanie tela a dlhé sedenie alebo státie v práci. Rovnako zlé je hrbenie sa nad telefónom, notebookom, zošitom alebo knihou.
Stuhnutá krčná chrbtica môže byť takisto dôsledkom dlhšieho pobytu v prievane a prechladnutia. Reakciou na chlad sa totiž cievy sťahujú, čo má za následok menšie prekrvenie svalstva a jeho tuhnutie. Príčinou bolesti však môže byť aj iný, závažnejší zdravotný problém. V prípade, ak vás bolesti trápia často a pravidelne, rozhodne vyhľadajte odbornú pomoc.
Cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice
Jednotlivé cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice sú veľmi jednoduché a môžete si ich precvičovať kedykoľvek. Dokonca aj v práci na stoličke. Nie sú časovo ani fyzicky náročné a uľaviť si tak môžete hneď, ako sa problém objaví.
Základné pravidlá
Najlepšie výsledky dosiahnete, ak budete cvičenia opakovať každý deň. Na začiatok postačí, ak ich zaradíte do svojho režimu aspoň 2 až 3 krát týždenne. Stuhnutá krčná chrbtica sa tak stane minulosťou. Počas naťahovania sa nikam neponáhľajte. Sústreďte sa na pomalé a plynulé pohyby. S každým opakovaním sa snažte postupne zväčšovať rozsah pohybu. V krajných polohách sa pokúste vydržať 15 až 30 sekúnd, maximálne však 60 sekúnd. To neplatí pre dynamické cvičenia.
Predklon hlavy s rukami na zátylku
Posaďte sa do tureckého sedu a ruky si dajte za hlavu. S výdychom hlavu predkloňte smerom k hrudníku. Lakte smerujú dopredu a chrbát sa zľahka zaguľatí v jeho hornej časti. V tejto polohe vydržte 15 až 30 sekúnd. Mali by ste cítiť, ako sa vám postupne uvoľňuje svalstvo, čo sa prejaví na prirodzenom približovaní hlavy k hrudníku. Následne sa vráťte do úvodnej polohy a cvik zopakujte 2 - 3 krát.
Polkruhy hlavou dopredu a dozadu
Tak, ako pri prvom cviku, posaďte sa do tureckého sedu alebo inej pohodlnej polohy. Chrbát majte vystretý, ramená dolu a vzadu. Nadýchnite sa a spolu s výdychom pomaly opíšte polkruh smerom dopredu, od jedného ramena po druhé. Takým istým spôsobom opíšte polkruh do druhej strany, aby ste sa vrátili do východiskovej polohy. Cvik opakujte, kým nespravíte 5 polkruhov na každú stranu. Rovnako postupujte pri polkruhoch smerom dozadu.
Úklon hlavou do boku
Ideálne je posadiť sa na kraj stoličky. Seďte vystretí, pravú ruku priložte na ľavé ucho. Nadýchnite sa a s následným výdychom nakloňte hlavu k pravému ramenu. V krajnej polohe vydržte 15 až 30 sekúnd, voľne dýchajte. Tak isto postupujte aj pri úklone v opačnom smere. Cvik zopakujte aspoň 2 krát na každú stranu.
Bočný predklon hlavy
Východisková poloha je rovnaká ako pri predošlom cviku. Jediný rozdiel je v tom, že tentokrát budete pravú ruku prikladať na zátylok. Následne spolu s výdychom predkloňte hlavu smerom k pravému podpazušiu. V tejto polohe sa pokúste zotrvať 20 až 30 sekúnd. Mali by ste cítiť postupne sa uvoľňujúce napätie vedúce od krku smerom k ramenu. Cvik zopakujte ešte 2 krát a potom to isté vykonajte aj na druhú stranu.