Produkt bol úspešne pridaný do vášho košíku
Množstvo
Celkom za produkt
0 ks tovaru
Spolu za produkty: (s DPH)
Spolu za doručenie: (s DPH) Doručenie zdarma!
DPH 0,00 €
Celkom za produkt (s DPH)
Pokračovať v nákupe Pokladňa
Ako začať s behaním

Ako začať s behaním

Radosť z pohybu si môže užiť každý. Dôležitá je len vaša vôľa a dodržanie niekoľkých základných odporúčaní. Ako začať s behaním, vám poradíme v nasledujúcich riadkoch. 

 

Príprava na prvý beh

Ešte skôr ako sa vyberiete na svoj prvý beh, zabezpečte si správnu obuv a oblečenie. Základom sú kvalitné bežecké topánky. Na začiatok vám postačí univerzálny model, s ktorým môžete začať behať na rôznych povrchoch. Neskôr si na základe svojich skúseností vyberiete najviac preferovaný povrch, ktorému prispôsobíte tiež obuv.

Investícia, ktorá motivuje 

Ak ste doteraz mali problém začať s behaním, môže vám pomôcť práve investícia do vhodnej obuvi. Suma, ktorú za ňu zaplatíte, vás bude motivovať, aby ste ju maximálne využili. A ak by ste si nakoniec predsa len vybrali iný šport, môžete bežecké topánky využiť na nenáročnú turistiku.

 

 

Funkčné športové oblečenie 13978.jpg

Športové oblečenie je potrebné prispôsobiť aktuálnemu počasiu a teplote. Základom sú funkčné kúsky, ktoré sa postarajú o odvádzanie potu, podľa potreby vás zahrejú alebo ochladia. V lete vám postačí len tričko s krátkym rukávom alebo tielko. V chladnejšom počasí budete okrem základnej vrstvy potrebovať teplú mikinu, prípadne tiež nepremokavú bundu.

Funkčné športové oblečenie vždy prispôsobte svojim potrebám. Pokiaľ medzi jednotlivými úsekmi behu kráčate, zahrejete sa pomalšie a budete potrebovať viac vrstiev. V neposlednom rade nezabudnite, že sa musíte cítiť pohodlne a oblečenie by vám nemalo nijako brániť v pohybe.

 

Vhodné podmienky

Svoj prvý beh si môžete naplánovať na akýkoľvek čas. Aj tu však existuje niekoľko odporúčaní.

1. V prvom rade zohráva rolu počasie. Ak chcete začať s behaním, radšej si vyberte pekný deň bez dažďa a silného vetra. Ideálna teplota je v rozmedzí od 5 °C do 25 °C.

2. Zvoliť je potrebné aj vhodný terén. Najlepšie sa vám bude behať po lesných alebo poľných cestičkách, ktoré sú mäkšie a pohodlnejšie ako betónová cesta. 

3. Vyhnite sa behaniu s príliš plným i celkom prázdnym žalúdkom. V oboch prípadoch vás bude vyrušovať vaše trávenie. Ak budete hladní, sústredíte sa, pravdepodobne, len na to, aby ste sa už konečne dostali domov. 

4. Čo sa týka času, môžete vyraziť kedykoľvek. Každému vyhovuje niečo iné. Niekto obľubuje skoré ranné behy, iný si radšej zabehá neskoro večer. V prvom rade sa preto riaďte svojím telom. 

 

Správna technika behu

Beh je šport, ktorý má svoje pravidlá. Keď chcete začať s behaním, pozrite si niekoľko náučných videí, ako na to. Spočiatku, zrejme, budete radi, keď celú trasu udýchate. Keď si vaše telo na pohyb navykne a získate dostatočnú kondíciu, môžete aplikovať získané poznatky o technike. 

Najdôležitejšie je správne dýchanie. Existujú dva vzorce:

- 2 : 2 Hlboký nádych počas dvoch krokov a hlboký výdych počas ďalších dvoch krokov.

- 3 : 1 Hlboký nádych počas troch krokov a výdych v nasledujúcom kroku.

Na začiatok je vhodné vyskúšať oba vzorce dýchania, aby ste zistili, ktorý vám viac vyhovuje. Nadychujte sa hlboko do brucha, čo pomôže dostať do organizmu viac kyslíka. Ten je potrebný pre vaše svaly a pomôže vám vyhnúť sa nepríjemnému pichaniu v boku.

 

Nepreháňajte to – radšej si užívajte

Beh by pre vás mal byť relaxom a prostriedkom, ako dopriať svojmu telu dostatok pohybu. Neklaďte preto na seba privysoké nároky a nebuďte sklamaní, ak vám hneď všetko nepôjde. Každý má svoje tempo a potrebuje iné množstvo času na to, aby získal kondičku. Spočiatku zrejme budete unavení a zničení, no môžete sa utešovať myšlienkou, že už to bude len lepšie. Začnite zľahka a záťaž stupňujte tak, aby ste ju v pohode zvládli. Dôležité je to, aby ste si užívali radosť z pohybu a možnosť na chvíľu zabudnúť na všetky starosti.

 

Podobné články

09.04.2024

Pekne tvarované a vypracované nohy môžete získať aj vy. Stačí, ak do svojho tréningu zaradíte niekoľko cvikov, ktoré pomáhajú odbúravať tuk práve z týchto partií.

06.03.2024

Vhodný tréning v kombinácii so stravou vám pomôže získať štíhlejšiu postavu, nabrať svaly a zlepšiť si kondíciu. Či práve v posilňovni začínate alebo sa už cvičeniu venujete dlhšie, bude pre vás dôležitý aj tréningový plán. Ako ho zostaviť, vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

19.02.2024

Uponáhľané dni plné pracovných a rodinných povinností často nenechávajú dosť priestoru na pravidelný tréning. Nájsť si počas dňa hodinku na cvičenie môže byť preto veľmi ťažké. Pomôže vám, ak si ho naplánujete na ráno. A ranný tréning má ešte viac výhod.

24.01.2024

Posilňovanie spodnej časti tela vám pomôžu zefektívniť členkové adaptéry. V čom spočíva ich prínos a ako ich správne používať?

08.11.2023

Ak chcete dosiahnuť formovanie tela a rast svalovej hmoty, nie je dôležité len to, koľko venujete svojim tréningom a nakoľko sú intenzívne. Nemenej potrebnou je regenerácia svalov.

19.10.2023

Švihadlo si určite pamätáte zo svojich detských čias, keď ste cezeň skákali spolu s kamarátmi na školskom dvore. Skákanie cez švihadlo však nie je len detskou zábavkou. Využívajú ho aj profesionálni športovci na posilnenie celého tela, zlepšovanie koordinácie a stability. S jeho pomocou si môžete aj vy dopriať intenzívny tréning, pri ktorom spálite množstvo kalórií.

05.10.2023

Zahriatie svalstva spojené so strečingom celého tela by malo byť súčasťou každého vášho tréningu. Prečo to tak je, aké sú jeho výhody a ako na to? Radi vám tieto otázky zodpovieme v našom článku.

14.09.2023

Počuli ste už o posilňovacej gume? Táto skvelá tréningová pomôcka rovnako potrápi nováčika aj fitnes borca. Je cenovo dostupná a spestrí aj bežné cvičenie. Ako sa posilňovacia guma používa, vám objasníme v nasledujúcom článku.

07.09.2023

Trápi vás stuhnutá krčná chrbtica? Príčiny bolesti môžu byť rôzne, počnúc od nesprávnej pozícií tela po zdravotné problémy. Hociktorá by bola príčina, jestvujú niekoľko jednoduchých cvikov, ktoré vám pomôžu si uvoľniť stuhnuté svaly hrdla a uľahčiť bolesť.

23.08.2023

Leží vám v pivnici nevyužitý bicykel a rozmýšľate čo s ním? Alebo si hľadáte šport, ktorý by vám zabezpečil dostatok pohybu? Nech už je to akokoľvek, začať s cyklistikou je v každom prípade dobrou voľbou. Prináša so sebou viacero benefitov pre vaše zdravie, peňaženku aj planétu.