ŠPORTOM NAMÁHANÉ KĹBY? UĽAVTE IM SPRÁVNOU BANDÁŽOU
To, že primeraný pohyb je pre náš organizmus prospešný, je nespochybniteľný fakt. Existujú ale určité partie tela, ktorým sa zvýšená fyzická námaha nemusí veľmi páčiť. Reč je o kĺboch a šľachách. Bandáže sú skvelou prvou pomocou v prípade ich preťaženia, no pomôžu aj v rámci prevencie a ochrany.
Keď pohybová sústava protestuje
Kĺby sú dôležitou súčasťou našej pohybovej sústavy. Spájajú pevné kosti v tele a umožňujú nám hladké pohyby do rôznych smerov. Denne na nich pripadá množstvo rôznych úkonov – pri športe je ich výkon zavŕšený dodatočnou záťažou počas tréningov. Pohyb ako taký je síce pre správne fungovanie kĺbov dôležitý, avšak niektoré činnosti im môžu z dlhodobého hľadiska spôsobovať rôzne problémy. V takých prípadoch prichádzajú na rad bandáže. Ak ste ich doteraz nepoužívali, možno je najvyšší čas zoznámiť sa.
Pre koho je bandáž určená?
Bandáže nemusia nečinne ležať na dne tašky až do momentu, kedy sa o slovo ohlási bolesť. Ak trpíte vrodenými predispozíciami na kĺbové ochorenia alebo nadváhou, okrem vhodných cvikov a športov sa hneď od začiatku vyzbrojte aj bandážami. Tie spevnia kĺbovú oblasť a eliminujú tak riziko prípadného úrazu.
Ani tí, ktorí sa hrdia dokonalou kondíciou, nie sú neohrození. Neprimeraná záťaž vznikajúca napríklad pri posilňovaní, ale aj akýkoľvek pohyb pri ktorom dochádza k prudkým dopadom a otrasom, môže s kĺbmi a šľachami nepekne zatočiť. Ak sa ozve bolesť alebo pnutie, je nevyhnutné siahnuť práve po bandáži.
Na akom princípe bandáž funguje?
Bandáž je pevná elastická tkanina, ktorá danú kĺbovú oblasť bezpečne zafixuje. Citlivým miestam tak poskytne väčšiu stabilitu a tie sa stanú menej náchylnými na prípadné zranenia. Kĺb, v ktorom už došlo k poškodeniu, sa zvykne aj pri bežných pohyboch bolestivo ozývať. Bandáž tieto chúlostivé časti spevní a nepríjemné pocity sa stávajú znesiteľnejšími. Vďaka pevnému tlaku, ktorý bandáž vyvíja, sa eliminuje aj množstvo nahromadených tekutín v tkanive, čím sa nielenže znižuje bolesť, ale výrazne sa skracuje aj doba rekonvalescencie.
Vyberáme správnu veľkosť
Pri výbere vhodnej bandáže sa v prvom rade zamerajte na správnu veľkosť. Ak bude bandáž príliš voľná, neposkytne vám potrebné spevnenie, a teda ani očakávaný efekt. Naopak, príliš malá bandáž danú časť tela môže v lepšom prípade obmedziť v pohybe. V horšom viesť až k odkrveniu, ktorým svojmu telu rozhodne nepomôžete. Bandáž by mala po natiahnutí zostať pevne na svojom mieste. Majte na pamäti, že správne zvolená veľkosť v žiadnom prípade nebude spôsobovať nepohodlie a bolestivé pocity.
Ako sa vyznať v jednotlivých druhoch bandáží
Na každú časť tela sa používa špecifický druh bandáže. Najčastejšie narazíte na bandáže určené na lakte, sťahovačky, ďalej na kolená a členky. Vybrať si môžete aj spomedzi viacerých typov v rámci upínania na telo. Použiť môžete aj bežné elastické obväzy, ktoré obmotáte okolo končatiny. U športovcov sa veľkej obľube tešia bandáže, ktoré sa po nasadení pripevnia suchým zipsom. Tento typ je oveľa jednoduchší na používanie. Ponúka rýchle nasadenie, ľahko si ho kedykoľvek počas cvičenia presne prispôsobíte na želanú pevnosť upnutia.