Spaľovače tuku a ako zvýšiť ich účinnosť
Ako rýchlo a účinne schudnúť a zbaviť sa nadbytočných tukov? To je otázka, ktorú si kladie mnoho ľudí. Žiaľ, jedna univerzálna odpoveď neexistuje. Za úspešným chudnutím stojí viacero faktorov, medzi ktorými majú svoje významné miesto spaľovače tukov. Čo robiť, aby ste mali vyššiu šancu dosiahnuť vytúženú postavu?
Čo vlastne spaľovače tuku sú?
Spaľovače tuku sú doplnky výživy, ktoré podporujú rozklad tukov v tele. Ich zloženie je navrhnuté tak, aby naštartovalo metabolizmus a využívanie tukov ako paliva pri výkonoch. Rovnako potláčajú chuť do jedla, pomáhajú znižovať absorpciu tukov a zvyšovať ich úbytok počas cvičenia. Podporujú tiež tvorbu tepla, čím zvyšujú energetický výdaj.
Spaľovače tukov však nie sú žiadne zázračné prípravky, ktoré vám pomôžu zhodiť 10 kg za týždeň. Takýto spôsob chudnutia nie je zdravý, práve naopak, môže vášmu telu veľmi uškodiť. Na spaľovač tukov sa preto pozerajte ako na doplnok výživy, ktorý má za úlohu zefektívniť účinok správne nadstaveného procesu chudnutia. A na čo všetko si dať pozor, aby bol výsledok čo najefektívnejší?
Upravte svoju stravu
Základom efektívneho chudnutia a zdravého životného štýlu je správne nadstavený jedálniček. Pokiaľ sa snažíte schudnúť, je dôležité, aby ste si dali pozor na množstvo prijatých kalórií. Chudnutie môže začať v tom prípade, ak dosahujete kalorický deficit. Teda, ak je počet prijatých kalórií nižší, ako počet tých spotrebovaných.
Pridajte do stravy proteíny
Bielkoviny pomáhajú nielen budovať svalovú hmotu, ale zároveň fungujú ako prírodný spaľovač tukov. Na ich rozklad totiž telo spotrebuje oveľa viac energie, ako na rozklad sacharidov či tukov. Zaradenie rôznych na bielkoviny bohatých jedál, napríklad orechov či strukovín, a proteínových doplnkov stravy, ako sú proteínové tyčinky, podporuje znižovanie hmotnosti. Navyše sa po ich budete cítiť viac zasýtení a nebudete mať takú chuť do jedla.
Nahraďte nezdravé tuky zdravými
Aj keď sa snažíte schudnúť, je dôležité prijať do tela zdravé tuky. Tie sú pre organizmus veľmi prospešné a navyše pomáhajú v boji proti nezdravým, trans nasýteným, mastným kyselinám. Nenasýtené tuky, ako napríklad omega-3 mastné kyseliny, sa nachádzajú najmä v rybách, rastlinných olejoch a orieškoch. Tieto potraviny zároveň obsahujú množstvo vitamínov a minerálov, a preto ich rozhodne odporúčame zaradiť do stravy. Pozor si dajte len na ich kalorickú hodnotu, ktorá je o niečo vyššia.
Pozor na rafinované sacharidy
Ide najmä o obilniny, ktoré boli natoľko spracované, že už neobsahujú takmer žiadnu vlákninu či iné živiny. Z toho dôvodu majú vyšší glykemický index a spôsobujú zvýšenú chuť do jedla. Okrem toho bolo zistené, že hrajú úlohu aj pri ukladaní brušného tuku. Pri zostavovaní jedálnička sa preto snažte obmedziť obyčajné pšeničné cestoviny, biele pečivo či typické raňajkové cereálie. Nahraďte ich radšej celozrnným pečivom, quinou, pohánkou, jačmeňom alebo ovsom.
Pravidelne cvičte
To, že pohyb a cvičenie majú pozitívny vplyv na celkový zdravotný stav a podporujú chudnutie, je známy fakt. Pri snahe vysnívanú hmotnosť však môže veľmi efektívne pomôcť silový tréning. Ide o cvičenie, počas ktorého sa pracuje so zdvíhaním váhy a podporuje rast a silu svalov. Práve takýto tréning má navyše pozitívny účinok na spaľovanie tukov. Správne nadstaveným programom tak môžete dosiahnuť nielen štíhlu, ale aj vyrysovanú postavu.
Doprajte si dostatok spánku
Nerušený, aspoň 7 hodinový, každodenný spánok prospieva celkovému zdraviu a pomáha aj pri chudnutí. Jeho nedostatok má totiž za následok hormonálne zmeny a vyššiu chuť do jedla, čo sa odrazí na vašom kalorickom príjme. V neposlednom rade negatívne vplýva na imunitný systém a správne fungovanie celého tela. Všetko to potom ovplyvňuje mieru a kvalitu redukcie hmotnosti.
Kvalitu spánku môžete ovplyvniť viacerými spôsobmi. Vyhnite sa kofeínovým nápojom a doplnkom v poobedňajších hodinách, pozor si dajte aj na zloženie vášho spaľovača tukov. A to najmä v prípade, ak ho prijímate po 18:00. Rovnako obmedzte používanie mobilných zariadení pred spaním. Pomôcť môže tiež vytvorenie večerného rituálu. Opakovanie tých istých činností, napríklad, umývanie zubov a sprchovanie, telu indikuje, že sa blíži čas na spánok.