Produkt bol úspešne pridaný do vášho košíku
Množstvo
Celkom za produkt
0 ks tovaru
Spolu za produkty: (s DPH)
Spolu za doručenie: (s DPH) Doručenie zdarma!
DPH 0,00 €
Celkom za produkt (s DPH)
Pokračovať v nákupe Pokladňa
Ako zatočiť s jesennou únavou? Tieto 4 vitamíny nevynechávajte

Ako zatočiť s jesennou únavou? Tieto 4 vitamíny nevynechávajte

Jesenné dni podrobujú skúške našu vytrvalosť a energiu. Proti únave niekedy stačí zapojiť viac fyzickej aktivity alebo, naopak, dopriať si dostatok relaxu. Občas však ani masáže, ani jogging neprinesú výsledky. V takomto prípade vášmu telu, pravdepodobne, chýbajú dôležité vitamíny. Chcete vedieť, ktoré konkrétne? Čítajte ďalej. 

 

Vitamíny skupiny B 

Vitamíny zo skupiny B sa právom radia medzi najväčších bojovníkov proti zvýšenej únave a vyčerpaniu. Zohrávajú dôležitú úlohu pri procesoch premeny energie v našich bunkách. Ich pravidelný prísun podporuje nervovú sústavu a pomáha v prevencii proti chorobám spojeným s poruchami pamäte. 

Deficit B vitamínov vedie nielen ku zvýšenej únave, ale aj k podráždenosti, bolestiam hlavy, depresiám a úzkostným stavom. Pri výbere sa zamerajte predovšetkým na vitamíny B1, B3, B5 a B6. 

Osobitnú kategóriu tvorí vitamín B12, ktorého nedostatok sa prejavuje práve vo forme celkovej slabosti. Keďže sa nachádza prevažne v živočíšnych bielkovinách, jeho primeranú hladinu by si mali ustrážiť najmä vegetariáni a vegáni, no rovnako tak aj starší ľudia a ľudia trpiaci zažívacími ťažkosťami. 

 

Vitamín C 

Vitamín C patrí medzi najsilnejšie antioxidanty. Okrem iného pomáha účinne bojovať proti únave, prispieva k bezproblémovej energetickej premene, zvyšuje psychickú odolnosť a chráni pred oxidatívnym stresom. Okrem spomínaných benefitov sa vitamín C podieľa aj na vstrebávaní železa v tele. To je pre vás bonus navyše, keďže železo je jeden zo stopových prvkov, ktoré pre svoj každodenný plnohodnotný výkon budete potrebovať.  

Určité množstvo vitamínu C človek prirodzene prijíma v strave — predovšetkým v ovocí a zelenine. Za bežných okolností si telo s takýmto množstvom vystačí. Jeho zvýšený prísun je vítaný pri rekonvalescencii, v období zvýšenej psychickej záťaže, no spozornieť by mali, napríklad, aj fajčiari.    

Vitamín C Iron Aesthetics obsahuje v jednej kapsuli až 1000 mg vitamínu C, čo je dávka, ktorá účinne pokryje jeho zvýšenú dennú potrebu. Obohatený je navyše o šípkový extrakt, ktorý ešte viac napumpuje vašu imunitu. 

 

Horčík

Horčík je pre nervovú sústavu dôležitým minerálom a jeho nedostatok sa prejavuje zvýšenou únavou, nesústredenosťou, zhoršeným spánkom a tiež svalovým napätím. Keďže sa vo veľkej miere podieľa na regenerácii svalstva, jeho priebežné dopĺňanie by mali zvážiť tiež aktívni športovci. 

Na horčík sú bohaté strukoviny, banány, niektoré druhy zeleniny a celozrnné výrobky. Pri deficite siahnite po doplnkoch výživy. Okrem klasických tabliet vám ako prvá pomoc môže poslúžiť šumivé magnézium, ktoré sa spravidla vyznačuje rýchlejšou absorpciou. 

Pri užívaní horčíka si dávajte pozor na nadmernú konzumáciu potravín bohatých na vápnik. Ten totiž bráni jeho úplnému vstrebaniu. Aby ste sa tomu vyhli, medzi užitím horčíka a vápnika si dajte niekoľkohodinový odstup.  

 

Vitamín D 

Vitamín D sa do nášho tela prirodzene dostáva zo slnečných lúčov. Jeho užívanie vo forme doplnkov výživy je preto žiadúce v období od jesene do jari. Pokles hladiny vitamínu D pocítite nielen na svojej kondícii, ale aj na zníženej imunite a sťaženej regenerácii svalstva. V dlhodobom horizonte sa môže odraziť na celkovom zdraví vašich kostí.  

Okrem potravinových doplnkov si môžete vitamín D doplniť aj prostredníctvom svojho jedálnička. V zvýšenej miere ho obsahujú najmä morské plody a mliečne výrobky. Pri jeho užívaní buďte opatrní a neprekračujte odporúčanú dennú dávku, čo je maximálne 50 mikrogramov. Nadbytok vitamínu D totiž telo nie je schopné vylúčiť. Môžu sa tak dostaviť nežiadúce účinky, najčastejšie v podobe tráviacich ťažkostí.  

Podobné články

21.02.2024

Trh s proteínmi ponúka bohatý výber, z ktorého si môže vybrať každý športovec. Ako však spoznať, či je proteín naozaj kvalitný?

09.01.2024

Medzi aminokyseliny, ktoré si ľudský organizmus dokáže vytvoriť, no nie v dostatočnom množstve, patrí aj L-arginín. Táto látka je dôležitá na lepšie prekrvenie svalstva, má však aj iné priaznivé účinky. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcom článku.

21.12.2023

Ak to s cvičením myslíte vážne, pozor si musíte dať aj na príjem dostatočného množstva potrebných živín, ako sú napríklad proteíny či vitamíny. Bez toho želané výsledky nikdy nedosiahnete. Aké základné doplnky výživy sú vhodné na doplnenie vašej stravy?

24.11.2023

Ako rýchlo a účinne schudnúť a zbaviť sa nadbytočných tukov? To je otázka, ktorú si kladie mnoho ľudí. Žiaľ, jedna univerzálna odpoveď neexistuje. Za úspešným chudnutím stojí viacero faktorov, medzi ktorými majú svoje významné miesto spaľovače tukov. Čo robiť, aby ste mali vyššiu šancu dosiahnuť vytúženú postavu?

20.07.2023

Venujete sa aktívne cvičeniu a neviete, aké si vybrať doplnky výživy? Poradíme vám v ich krátkom prehľade. Nezabudli sme ani na špeciálne potreby mužského a ženského organizmu.

26.06.2023

Vitamín B12 sa podieľa na mnohých procesoch v ľudskom organizme. Na čo všetko ho potrebujeme a aký vplyv má na vašu postavu, vám prezradíme v nasledujúcom článku.

07.06.2023

Ginkgo biloba pochádza z rovnomenného stromu rodu ginkovité. Je často vysádzaný v parkoch a záhradách ako okrasný strom, extrakt zo semien a listov stromu má tiež bohaté účinky na ľudský organizmus, hlavne na jeho obehový a dýchací systém aj mozog.

17.04.2023

Testosterón je hormón, ktorý zohráva dôležitú úlohu v mužskom tele. Zodpovedá za jeho správny vývoj a drží dohľad nad celou radou jeho fyzických funkcií. Čo sa však stane, keď z nejakého dôvodu začne jeho hladina klesať a čo s tým môžete urobiť?

15.03.2022

Proteíny sú spájané najmä s naberaním svalovej hmoty, ale okrem športovcov sú dôležité aj pre nešportujúcich ľudí. Bielkoviny by mali byť súčasťou pestrej stravy, pretože ich funkcia v každom ľudskom organizme je veľmi dôležitá.

03.01.2022

V našom tele sa vytvára pôsobením UV žiarenia a môžeme si ho doplniť aj v strave. Len zdravá výživa ho však v dostatočnom množstve nedoplní.