Produkt bol úspešne pridaný do vášho košíku
Množstvo
Celkom za produkt
0 ks tovaru
Spolu za produkty: (s DPH)
Spolu za doručenie: (s DPH) Doručenie zdarma!
DPH 0,00 €
Celkom za produkt (s DPH)
Pokračovať v nákupe Pokladňa
Dôležitý vitamín B12. Viete, prečo ho potrebujete aj pri formovaní postavy? 

Dôležitý vitamín B12. Viete, prečo ho potrebujete aj pri formovaní postavy? 

Vitamín B12 sa podieľa na mnohých procesoch v ľudskom organizme. Na čo všetko ho potrebujeme a aký vplyv má na vašu postavu, vám prezradíme v nasledujúcom článku. 

Vitamín B12 — na krv aj nervy

Vitamín B12 — kobalamín je dôležitý na správnu funkciu krvotvorby, konkrétne produkciu červených krviniek. Vplýva tiež na nervový systém, je potrebný pri syntéze RNA a DNA, podporuje koncentráciu a prispieva k zlepšeniu pamäte a k lepšej nálade. Znižuje tiež riziko srdcovocievnych ochorení a je nevyhnutný na správne fungovanie nervového systému. Vitamín B12 je nevyhnutný aj pre rast detí. Jeho prirodzeným zdrojom sú vajcia, mlieko, syry, vnútornosti a mäso. 

Čo spôsobuje nedostatok vitamínu B12

Tak, ako je tomu aj pri iných dôležitých prvkoch, aj nedostatok vitamínu B12 bude mať svoje následky. Vyskytnúť sa môžu:

- chudokrvnosť, 
- chronická únava a slabosť, 
- brnenie (mravenčenie) v prstoch a končatinách až po ich zníženú citlivosť, 
- búšenie srdca, 
- zhoršenie pamäte, 
- náladovosť a depresie, 
- problémy s udržaním rovnováhy,
- nespavosť, 
- častejší výskyt áft,  
- zhoršenie koordinácie svalov. 

 

Na rast a regeneráciu svalov

Vitamín B12 oceníte pri budovaní kondície aj svalov. Podporuje tvorbu červených krviniek, ktoré sú pre rast svalovej hmoty nevyhnutné. Dôležitý je tiež jeho vplyv na cievnu sústavu, ktorá dodáva do svalov živiny. Podieľa sa tiež na správnej činnosti srdca a nezaobídete sa bez neho pri koordinácii vašich pohybov. Spolu s vitamínom B6 sa zúčastňuje na metabolizme proteínov a oceníte ho aj počas regenerácie. 

 

 

Dostatočný príjem B12

Prirodzeným zdrojom vitamínu B12 sú živočíšne potraviny: 

- vajcia (vyšší obsah je v žĺtku), 
- mlieko, jogurty, syry, 
- vnútornosti,
- mäso (kuracie, hovädzie),
- ryby (sardinky, tuniak, pstruh, losos).

Ak neprijmete dostatok vitamínu B12 zo stravy, mali by ste myslieť na jeho doplnenie formou výživových doplnkov. Vhodné sú doplnky aj s obsahom ostatných vitamínov skupiny B.

Podobné články

21.02.2024

Trh s proteínmi ponúka bohatý výber, z ktorého si môže vybrať každý športovec. Ako však spoznať, či je proteín naozaj kvalitný?

09.01.2024

Medzi aminokyseliny, ktoré si ľudský organizmus dokáže vytvoriť, no nie v dostatočnom množstve, patrí aj L-arginín. Táto látka je dôležitá na lepšie prekrvenie svalstva, má však aj iné priaznivé účinky. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcom článku.

21.12.2023

Ak to s cvičením myslíte vážne, pozor si musíte dať aj na príjem dostatočného množstva potrebných živín, ako sú napríklad proteíny či vitamíny. Bez toho želané výsledky nikdy nedosiahnete. Aké základné doplnky výživy sú vhodné na doplnenie vašej stravy?

24.11.2023

Ako rýchlo a účinne schudnúť a zbaviť sa nadbytočných tukov? To je otázka, ktorú si kladie mnoho ľudí. Žiaľ, jedna univerzálna odpoveď neexistuje. Za úspešným chudnutím stojí viacero faktorov, medzi ktorými majú svoje významné miesto spaľovače tukov. Čo robiť, aby ste mali vyššiu šancu dosiahnuť vytúženú postavu?

20.09.2023

Jesenné dni podrobujú skúške našu vytrvalosť a energiu. Proti únave niekedy stačí zapojiť viac fyzickej aktivity alebo, naopak, dopriať si dostatok relaxu. Občas však ani masáže, ani jogging neprinesú výsledky. V takomto prípade vášmu telu, pravdepodobne, chýbajú dôležité vitamíny. Chcete vedieť, ktoré konkrétne? Čítajte ďalej.

20.07.2023

Venujete sa aktívne cvičeniu a neviete, aké si vybrať doplnky výživy? Poradíme vám v ich krátkom prehľade. Nezabudli sme ani na špeciálne potreby mužského a ženského organizmu.

07.06.2023

Ginkgo biloba pochádza z rovnomenného stromu rodu ginkovité. Je často vysádzaný v parkoch a záhradách ako okrasný strom, extrakt zo semien a listov stromu má tiež bohaté účinky na ľudský organizmus, hlavne na jeho obehový a dýchací systém aj mozog.

17.04.2023

Testosterón je hormón, ktorý zohráva dôležitú úlohu v mužskom tele. Zodpovedá za jeho správny vývoj a drží dohľad nad celou radou jeho fyzických funkcií. Čo sa však stane, keď z nejakého dôvodu začne jeho hladina klesať a čo s tým môžete urobiť?

15.03.2022

Proteíny sú spájané najmä s naberaním svalovej hmoty, ale okrem športovcov sú dôležité aj pre nešportujúcich ľudí. Bielkoviny by mali byť súčasťou pestrej stravy, pretože ich funkcia v každom ľudskom organizme je veľmi dôležitá.

03.01.2022

V našom tele sa vytvára pôsobením UV žiarenia a môžeme si ho doplniť aj v strave. Len zdravá výživa ho však v dostatočnom množstve nedoplní.