Produkt bol úspešne pridaný do vášho košíku
Množstvo
Celkom za produkt
0 ks tovaru
Spolu za produkty: (s DPH)
Spolu za doručenie: (s DPH) Doručenie zdarma!
DPH 0,00 €
Celkom za produkt (s DPH)
Pokračovať v nákupe Pokladňa
Koľko bielkovín by ste mali každý deň konzumovať?

Koľko bielkovín by ste mali každý deň konzumovať?

Zdravý životný štýl a predovšetkým strava sú stále viac IN a lekári jasajú. Športovcov pribúda a ľudia stále viac dbajú na správnu a vyváženú stravu. Cukry, tuky a najmä bielkoviny (proteíny) treba prijímať vyvážene. Pri väčšej fyzickej záťaži je potrebné príjem zvýšiť a práve bielkoviny sú zložkou, ktoré nemožno podceňovať. Nedostatok bielkoviny má vplyv na zdravie a stavbu tela.

Väčšina oficiálnych výživových organizácií odporúča celkom mierny príjem bielkovín, názory sa však líšia. DRI (referenčný diétny príjem) je 0,8 gramu na 1 kg telesnej hmotnosti.

  • 56 gramov denne pre priemerného sedavého muža
  • 46 gramov denne pre priemernú sedavú ženu

To môže stačiť k prevencii nedostatku, ale množstvo, ktoré potrebujete, závisí od mnohých faktorov, vrátane úrovne vašej aktivity, veku, svalovej hmoty, fyzických cieľov a celkového zdravia.

 

Proteín 100% Whey - Iron Aesthetics

 

Čo je to proteín a prečo je dôležitý?

Bielkoviny (proteíny) sú hlavné stavebné kamene vášho tela. Používajú sa k výrobe svalov, šliach, orgánov a kože, rovnako ako enzýmov, hormónov, neurotransmiterov a rôznych molekúl, ktoré slúžia mnohým dôležitým funkciám. Proteíny sa skladajú z menších molekúl nazývaných aminokyseliny. Tieto spojené aminokyseliny tvoria dlhé proteínové reťazce, ktoré sa následne skladajú do zložitých tvarov. Vaše telo produkuje niektoré z týchto aminokyselín, ale iné známe ako esenciálne aminokyseliny musíte získať z potravy alebo ich suplementovať. Proteín nie je len o kvantite, ale aj o kvalite. Len málo ľudí potrebuje doplniť bielkoviny, je to dôležité predovšetkým pre športovcov a kulturistov.

 

Bielkoviny pomáhajú s chudnutím

Základom chudnutia je prijímať menej kalórií, než vydávať, to vie asi každý. Je známe, že konzumácia 25-30% vašich celkových denných kalórií z bielkovín urýchľuje metabolizmus až o 80-100 kalórií denne, v porovnaní s diétou s nižším obsahom bielkovín. Najdôležitejším prínosom bielkovín k strate hmotnosti je však pravdepodobne schopnosť znižovať chuť do jedla, čo vedie k zníženiu príjmu kalórií. Proteíny sú lepšie ako tuky alebo sacharidy, keď chcete dosiahnuť pocit sýtosti. Pokiaľ chcete nabrať alebo udržať svaly, je dôležité jesť dostatok bielkovín. Uvádza sa, že stačí 0,7-1 1,6-2,2 gramov na kg. Ľudia, ktorí sú fyzicky aktívni, rovnako ako starší dospelí a ľudia, ktorí sa zotavujú zo zranení, majú výrazne zvýšené nároky na bielkoviny.

 

Kde bielkoviny hľadať?

Väčšie množstvo bielkovín obsahuje mäso, ryby, vajcia a mliečne výrobky, pretože ich súčasťou sú všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré vaše telo potrebuje.
Niektoré rastliny majú tiež pomerne vysoký obsah bielkovín, ako je quinoa, strukoviny a orechy. Taktiež príjem bielkovín viete aj suplementovať. Napríklad, pomocou Proteínu 100% Whey alebo Proteínu Platinum Whey.

Podobné články

21.02.2024

Trh s proteínmi ponúka bohatý výber, z ktorého si môže vybrať každý športovec. Ako však spoznať, či je proteín naozaj kvalitný?

09.01.2024

Medzi aminokyseliny, ktoré si ľudský organizmus dokáže vytvoriť, no nie v dostatočnom množstve, patrí aj L-arginín. Táto látka je dôležitá na lepšie prekrvenie svalstva, má však aj iné priaznivé účinky. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcom článku.

21.12.2023

Ak to s cvičením myslíte vážne, pozor si musíte dať aj na príjem dostatočného množstva potrebných živín, ako sú napríklad proteíny či vitamíny. Bez toho želané výsledky nikdy nedosiahnete. Aké základné doplnky výživy sú vhodné na doplnenie vašej stravy?

24.11.2023

Ako rýchlo a účinne schudnúť a zbaviť sa nadbytočných tukov? To je otázka, ktorú si kladie mnoho ľudí. Žiaľ, jedna univerzálna odpoveď neexistuje. Za úspešným chudnutím stojí viacero faktorov, medzi ktorými majú svoje významné miesto spaľovače tukov. Čo robiť, aby ste mali vyššiu šancu dosiahnuť vytúženú postavu?

20.09.2023

Jesenné dni podrobujú skúške našu vytrvalosť a energiu. Proti únave niekedy stačí zapojiť viac fyzickej aktivity alebo, naopak, dopriať si dostatok relaxu. Občas však ani masáže, ani jogging neprinesú výsledky. V takomto prípade vášmu telu, pravdepodobne, chýbajú dôležité vitamíny. Chcete vedieť, ktoré konkrétne? Čítajte ďalej.

20.07.2023

Venujete sa aktívne cvičeniu a neviete, aké si vybrať doplnky výživy? Poradíme vám v ich krátkom prehľade. Nezabudli sme ani na špeciálne potreby mužského a ženského organizmu.

26.06.2023

Vitamín B12 sa podieľa na mnohých procesoch v ľudskom organizme. Na čo všetko ho potrebujeme a aký vplyv má na vašu postavu, vám prezradíme v nasledujúcom článku.

07.06.2023

Ginkgo biloba pochádza z rovnomenného stromu rodu ginkovité. Je často vysádzaný v parkoch a záhradách ako okrasný strom, extrakt zo semien a listov stromu má tiež bohaté účinky na ľudský organizmus, hlavne na jeho obehový a dýchací systém aj mozog.

17.04.2023

Testosterón je hormón, ktorý zohráva dôležitú úlohu v mužskom tele. Zodpovedá za jeho správny vývoj a drží dohľad nad celou radou jeho fyzických funkcií. Čo sa však stane, keď z nejakého dôvodu začne jeho hladina klesať a čo s tým môžete urobiť?

15.03.2022

Proteíny sú spájané najmä s naberaním svalovej hmoty, ale okrem športovcov sú dôležité aj pre nešportujúcich ľudí. Bielkoviny by mali byť súčasťou pestrej stravy, pretože ich funkcia v každom ľudskom organizme je veľmi dôležitá.