Produkt bol úspešne pridaný do vášho košíku
Množstvo
Celkom za produkt
0 ks tovaru
Spolu za produkty: (s DPH)
Spolu za doručenie: (s DPH) Doručenie zdarma!
DPH 0,00 €
Celkom za produkt (s DPH)
Pokračovať v nákupe Pokladňa
Cvičíte pravidelne? Nezabudnite na starostlivosť o kĺby

Cvičíte pravidelne? Nezabudnite na starostlivosť o kĺby

Každý, kto sa pravidelne venuje športu, by mal myslieť na starostlivosť o svoje kĺby. Pre váš vyšší výkon aj ochranu pohybového aparátu pred zraneniami a regeneráciu je dôležitý kolagén. Aké sú účinky kolagénu a ako sa prejavuje jeho nedostatok?

 

Kolagén pre zdravé kĺby, pokožku aj vlasy

Kolagén je bielkovina, ktorá je základnou stavebnou zložkou šliach, kostí a pokožky. Tvorí až 30% bielkovín v ľudskom tele. S vekom sa jeho tvorba spomaľuje, a to už od 25. roku života. Vo veku 35-40 rokov si môžete jeho úbytok všimnúť na pokožke.

 

Bolesť kĺbov pri behu

 

Prejavy nedostatku kolagénu

Nedostatok kolagénu môžete spozorovať ako stratu elasticity pokožky, zvýšenie tvorby vrások a pigmentových škvŕn. Na kvalite strácajú tiež vlasy a nechty, ktoré sa viac lámu a vysúšajú. Nedostatok kolagénu sa prejaví aj pri zvýšenej námahe. Počas tréningu alebo i po ňom si môžete všimnúť menšiu pohyblivosť a bolesti v kĺboch a šľachách. Všetky prejavy úbytku však nemusia byť viditeľné - dlhodobý nedostatok kolagénu vedie k zmene pevnosti kostí.

 

Kĺbová výživa pre športovcov

Keďže je kolagén dôležitým prvkom pohybového aparátu, na jeho dostatočný prísun by mali myslieť aj športovci. Kĺbová výživa s kolagénom podporuje pružnosť šliach, posilňuje kosti a svaly. Vyživuje chrupavky a zvyšuje pohyblivosť kĺbov, čo iste oceníte počas cvičenia. Kolagén pomáha aj po tréningu: urýchľuje regeneráciu pohybového aparátu a obmedzuje výskyt svalovej horúčky.

 

Prečo by mali športovci užívať kolagén?

Pri športe sú kĺby, svaly a šľachy vystavené nadmernej námahe, sú preto náchylnejšie na opotrebovanie. Ak nemá organizmus dostatok kolagénu, môže postupne dôjsť až k poškodeniu chrupaviek a šliach. Ako prevencia pomáha pravidelné dopĺňanie kolagénu. Jeho prísun vás ochráni pred pocitmi stuhnutosti kĺbov aj zraneniami.

 

Najlepší kolagén zabezpečí optimálne využitie

Na trhu môžete nájsť mnoho výživových doplnkov s kolagénom. Ak hľadáte najlepší kolagén, ktorý ľudské telo dokáže plne využiť, stavte na hydrolyzovaný kolagén. Práve úprava hydrolýzou zabezpečí, že sa bude kolagén výborne vstrebávať. Hydrolyzovaný kolagén má zachovanú svoju pôvodnú štruktúru a najviac sa podobá na typ, ktorý si ľudské telo prirodzene vytvára. Najlepší kolagén sa podáva vo forme prášku, potrebné je zapiť ho dostatočným množstvom vody, v ktorej sa rozpustí. Po rozpustení vo vode narastá jeho účinnosť.

Podobné články

21.02.2024

Trh s proteínmi ponúka bohatý výber, z ktorého si môže vybrať každý športovec. Ako však spoznať, či je proteín naozaj kvalitný?

09.01.2024

Medzi aminokyseliny, ktoré si ľudský organizmus dokáže vytvoriť, no nie v dostatočnom množstve, patrí aj L-arginín. Táto látka je dôležitá na lepšie prekrvenie svalstva, má však aj iné priaznivé účinky. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcom článku.

21.12.2023

Ak to s cvičením myslíte vážne, pozor si musíte dať aj na príjem dostatočného množstva potrebných živín, ako sú napríklad proteíny či vitamíny. Bez toho želané výsledky nikdy nedosiahnete. Aké základné doplnky výživy sú vhodné na doplnenie vašej stravy?

24.11.2023

Ako rýchlo a účinne schudnúť a zbaviť sa nadbytočných tukov? To je otázka, ktorú si kladie mnoho ľudí. Žiaľ, jedna univerzálna odpoveď neexistuje. Za úspešným chudnutím stojí viacero faktorov, medzi ktorými majú svoje významné miesto spaľovače tukov. Čo robiť, aby ste mali vyššiu šancu dosiahnuť vytúženú postavu?

20.09.2023

Jesenné dni podrobujú skúške našu vytrvalosť a energiu. Proti únave niekedy stačí zapojiť viac fyzickej aktivity alebo, naopak, dopriať si dostatok relaxu. Občas však ani masáže, ani jogging neprinesú výsledky. V takomto prípade vášmu telu, pravdepodobne, chýbajú dôležité vitamíny. Chcete vedieť, ktoré konkrétne? Čítajte ďalej.

20.07.2023

Venujete sa aktívne cvičeniu a neviete, aké si vybrať doplnky výživy? Poradíme vám v ich krátkom prehľade. Nezabudli sme ani na špeciálne potreby mužského a ženského organizmu.

26.06.2023

Vitamín B12 sa podieľa na mnohých procesoch v ľudskom organizme. Na čo všetko ho potrebujeme a aký vplyv má na vašu postavu, vám prezradíme v nasledujúcom článku.

07.06.2023

Ginkgo biloba pochádza z rovnomenného stromu rodu ginkovité. Je často vysádzaný v parkoch a záhradách ako okrasný strom, extrakt zo semien a listov stromu má tiež bohaté účinky na ľudský organizmus, hlavne na jeho obehový a dýchací systém aj mozog.

17.04.2023

Testosterón je hormón, ktorý zohráva dôležitú úlohu v mužskom tele. Zodpovedá za jeho správny vývoj a drží dohľad nad celou radou jeho fyzických funkcií. Čo sa však stane, keď z nejakého dôvodu začne jeho hladina klesať a čo s tým môžete urobiť?

15.03.2022

Proteíny sú spájané najmä s naberaním svalovej hmoty, ale okrem športovcov sú dôležité aj pre nešportujúcich ľudí. Bielkoviny by mali byť súčasťou pestrej stravy, pretože ich funkcia v každom ľudskom organizme je veľmi dôležitá.