Užite si beh v chladných mesiacoch bez obmedzení
Ste nadšený bežec, ktorý sa tejto aktivity nechce vzdať ani v zime? Alebo radi používate mínusové teploty ako výhovorku, prečo práve teraz nie je vhodná doba začať? V nasledujúcom článku sa dozviete, prečo sa ani v chladnom počasí oplatí nezavesiť beh na klinec.
Výhody zimného behu
V zime je pri behu vaše telo nútené vydať vyšší podiel energie než v lete. To má svoje nesporné výhody. Vyšší výdaj energie totiž znamená rýchlejšie a efektívnejšie chudnutie. Pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu zároveň posilní váš imunitný systém, ktorý dostáva počas zimných mesiacov zabrať. Behanie naprieč zimnou krajinou vás pozdvihne nielen na tele, ale aj na duchu – vyventilujete nahromadený stres a ľahšie odoláte pochmúrnym náladám, ktoré so sebou prinášajú dlhé chladné večery.
Čo na seba?
Hoci chladné ovzdušie môže nabádať k čo najteplejšiemu oblečeniu, s jednotlivými vrstvami to rozhodne nepreháňajte. Pri intenzívnom pohybe sa určite zapotíte, čo môže mať za následok nepríjemné prechladnutie. Ako základ poslúži kvalitné funkčné termoprádlo, ktoré účinne odvádza z tela vlhkosť. Strednú vrstvu by malo tvoriť funkčné tričko alebo mikina. Dôležitou súčasťou sú zateplené bežecké legíny a bunda — ideálne nepremokavá.
Nezabudnite ani na doplnky. Čiapka alebo čelenka na ochranu uší a nákrčník, ktorý zase poskytne ochranu citlivej oblasti krku. Pri voľbe bežeckých topánok sa zamerajte na kúsky s hrubšou podrážkou vybavené nevyhnutnými protišmykovými vlastnosťami.
Pred, počas a po behaní
Tak ako pri každej pohybovej aktivite, aj beh si vyžaduje poctivú prípravu v podobe rozcvičky – bez ohľadu na podnebie. Zopár jednoduchých výskokov a drepov pripraví vaše telo na intenzívnejší pohyb, ktorý ho čaká. Počas samotného behu je dôležité nezabúdať na pitný režim – v zime môžete čistú vodu nahradiť teplejším čajom, ktorý dodá vášmu organizmu potrebnú hydratáciu a príjemne zahreje. Pri návrate domov sa ihneď vyzlečte z navlhnutého bežeckého oblečenia a po klasickom strečingu si doprajte poriadnu dávku tepla v podobe sprchy, teplého kúpeľa a čaju.
Ideálna trasa pre váš beh
Pri zimnom behu je dôležité naplánovať si predovšetkým dĺžku trasy a to tak, aby ste mali istotu, že ju zvládnete zabehnúť bez dlhších prestávok tam aj naspäť. Príjemné pauzy, ktoré si môžete v lete bez problémov vychutnať, môžu totiž po sebe v zime zanechať nepríjemné následky. Rozhorúčený organizmus je pri náhlom schladení vystavený vysokému riziku prechladnutia. Namiesto výkonu sa preto radšej sústreďte na konštantnú výdrž a voľte jemnejší, zato nepretržitý klus.
Čo sa týka terénu, preferovať by ste mali, paradoxne, neupravené cesty. Na pohľad bezpečné odhrnuté chodníky sú totiž mnohokrát klzkejšie a dopady na asfalt sú tvrdšie, než tie do snehovej pokrývky.