Nedarí sa vám začať s domácim cvičením? Poradíme vám, ako sa motivovať
Pekná postava, zníženie hmotnosti alebo jednoducho cesta k zdravšiemu životnému štýlu. To všetko sú príčiny, prečo sa rozhodneme pre pravidelné cvičenie. Naozaj začať a vytrvať, však môže byť náročné. Pripravili sme preto pre vás niekoľko tipov, ktoré vám v tom pomôžu.
Premeňte svoje rozhodnutie na merateľné ciele
Základom, ktorý vám pomôže začať s cvičením, je odpoveď na otázku: „Prečo cvičiť?“ Svoje dôvody prečo venovať pohybu viac času a energie, by ste však mali „rozmeniť“ na menšie ciele. Pomôže vám to nielen vybudovať pravidelné návyky, ale aj vytrvať. Latku si pritom nenastavujte priveľmi vysoko, stanovte si reálne krátkodobé ciele, ktoré vás budú motivovať k vybudovaniu pravidelného návyku. Na začiatok to pokojne môže byť len: „Začnem cvičiť dvakrát týždenne po 30 minút.“ Pokiaľ sa usilujete o zmenu hmotnosti, môže to byť: „Tento týždeň schudnem 0,5 kg.“
Tréningový plán aj pre začiatočníkov
Naplánujte si, ako budete cvičiť. Na domáce cvičenie zvoľte štruktúru tréningu a vhodné cviky vrátane počtu ich opakovaní. Nezabudnite na frekvenciu tréningov. Takýto plán vám pomôže lepšie sa zamerať na váš cieľ.
Tipy na domáce cvičenie
Pokiaľ ste sa rozhodli začať cvičiť doma, vybavte si domácu mini posilňovňu. Na jej zriadenie nebudete potrebovať špeciálnu miestnosť, postačí kútik vo vybranej izbe. Na domáce cvičenie sa vám zídu nasledovné pomôcky:
- 1. Fitness podložka — oceníte ju pri cvikoch na podlahe, ochráni vaše kĺby pred jej tvrdosťou.
- 2. Posilňovacia guma — táto pomôcka vám umožní posilňovanie rôznych svalových partií.
- 3. Fitlopta — cvičenie s fitloptou môže byť zamerané na posilňovanie aj správne držanie tela.
- 4. Činky — postarajú sa o účinné posilňovanie svalov ramien a chrbta.
- 5. Posilňovacie koliesko — táto pomôcka pri cvičení zapája viacero svalov naraz a pomáha vyformovať postavu.
- 6. Švihadlo — okrem posilňovania je vhodné zamerať sa aj na budovanie kondície. Účinnou pomôckou je pritom práve švihadlo.
Televízor nepomáha
Častou chybou pri domácom tréningu je jeho odkladanie do večerných hodín, kedy najviac láka jeho spojenie s pozeraním televízora. Pokúste sa však nájsť si čas ešte pred tým, ako sa oddáte zaslúženému leňošeniu. Na cvičenie doma si vyhraďte chvíľu, kedy si budete môcť dopriať ničím nerušené súkromie. Najlepšie, ak v miestnosti budete sami. Pokojné prostredie posilní vašu motiváciu a podáte lepší výkon.
Prezlečte sa
Zvyknite si na to, že sa pred cvičením prezlečiete. Vhodné športové oblečenie udrží svaly a kĺby v teple aj pred nárazmi, čím eliminuje riziko zranení. Zabezpečí tiež odvádzanie potu od pokožky a bude vás motivovať k pohybu. Ak sa pozriete do zrkadla, iste zistíte, že v ňom vyzeráte naozaj štýlovo. I v domácom prostredí odporúčame siahnuť okrem oblečenia po dostatočne pevnej obuvi, ktorá ochráni vaše chodidlá a členky a poskytne vám lepšiu stabilitu.