Produkt bol úspešne pridaný do vášho košíku
Množstvo
Celkom za produkt
0 ks tovaru
Spolu za produkty: (s DPH)
Spolu za doručenie: (s DPH) Doručenie zdarma!
DPH 0,00 €
Celkom za produkt (s DPH)
Pokračovať v nákupe Pokladňa
Posilnite si imunitu pohybom aj vitamínmi

Posilnite si imunitu pohybom aj vitamínmi

Čo oslabuje imunitný systém

Imunitný systém má za úlohu chrániť ľudský organizmus pred škodlivými faktormi, vírusmi a baktériami. Na jeho činnosť však negatívne vplýva viacero faktorov. Patria sem nedostatočný príjem živín, konzumácia nezdravých potravín, alkoholu a fajčenie, no nielen to. Imunitná odpoveď organizmu môže byť nedostatočná aj kvôli chronického stresu, nedostatku spánku, ale tiež pravidelných diét.

 

V dôsledku pôsobenia týchto faktorov sa môže stať, že si telo nedokáže poradiť s bežnými ochoreniami. Dostaví sa častejšia chorobnosť, dlhší priebeh infekcií, vyskytnúť sa môžu tiež chronické zápalové procesy.

 

Imunitný systém

 

Ako posilniť imunitu

Chceli by ste posilniť svoju imunitu? Začnite so zdravým životným štýlom.

 

Doprajte si dostatok spánku

Vyčerpaný organizmus stráca energiu na bežné činnosti aj boj s ochoreniami. Doprajte si preto dostatok spánku, minimálne 7 – 8 hodín denne. Spánok navyše vaše telo občerství a budete pociťovať viac energie po celý deň.

 

Zdravé potraviny na tanieri

Čo si dáte na raňajky? Čo na obed a čo na večeru? Ak sa na vašom tanieri pravidelne objavujú jedlá s vysokým podielom nezdravých tukov, cukrov, konzervantov a iných chemických látok, vašej obranyschopnosti tým nepomáhate. Do jedálneho lístka by ste mali preto zaradiť zdravé potraviny. Ak chcete posilniť imunitu, na vašom tanieri by sa mali objavovať ovocie, zelenina, celozrnné výrobky, chudé druhy mäsa a strukoviny. Zdravé jedlá obsahujú podiel vitamínov, minerálov a stopových prvkov, zdraviu prospešné tuky a antioxidanty.

 

Stravovaniu by ste mali venovať zvýšenú pozornosť aj čo sa týka jeho pravidelnosti, nezabudnite si jedlo vychutnať počas pauzy v práci. Rýchle zhltnutie obeda popri vybavovaní pracovných e-mailov či telefonátov neprospieva vášmu tráveniu.

 

Pomáha aj pohyb

Posilniť imunitu pomáha tiež pravidelný pohyb. Cvičenie podporuje prúdenie krvi, posilňuje cievy a zlepšuje prekrvenie organizmu. Vďaka nemu sa živiny, ktoré prijímate, dostávajú vo zvýšenej miere každej časti vášho tela. Cvičenie vplýva pozitívne aj na myseľ a náladu, pomáha lepšie sa sústrediť a prispieva ku kvalitnému spánku.

 

Pomáha aj pohyb

 

Nebezpečný stres

Medzi faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú obranyschopnosť organizmu, patrí stres. Pri jeho dlhodobom pôsobení telo nemá čas na regeneráciu, čo sa prejavuje na fyzickom i psychickom zdraví. Ak chcete posilniť imunitu, venujte preto čas činnostiam, ktoré vám pomôžu stres eliminovať. Viac na túto tému sa dozviete v článku Nebezpečný stres — viete, ako ho eliminovať?

 

Vitamíny na imunitu

Vitamíny a minerály, ktoré získate zo stravy, doplnia výživové doplnky. Môžete pritom siahnuť po jednozložkových, k dispozícii je tiež multivitamín komplex. Pre imunitu sú najdôležitejšie nasledovné:

  • • Vitamín A — prospieva k obranyschopnosti slizníc. Práve tie sú dôležitou časťou bariéry proti infekciám.
  • • Vitamíny skupiny B — podporujú produkciu hormónov, ktoré sú nevyhnutné pre kvalitný spánok, tvorbu červených aj bielych krviniek, správnu činnosť nervového systému a imunitu.
  • • Vitamín C — podporuje imunitný systém, v prípade infekcie urýchľuje zotavenie. Tento vitamín si telo nedokáže ukladať, preto je ho potrebné dopĺňať každý deň.
  • • Vitamín D3 — bez vitamínu D3 by imunita nefungovala dostatočne, tento vitamín ju posilňuje, prispieva tiež k dostatku energie a vstrebávaniu vápnika.
  • • Zinok — je významným antioxidantom, podporuje imunitný systém a viacero enzýmov.
  • • Selén — urýchľuje liečbu zápalu a chráni pred pôsobením voľných radikálov.
  • • Horčík — pomáha počas psychickej záťaži a strese, upokojuje a prispieva ku kvalitnejšiemu spánku.

Podobné články

22.03.2024

V strave každého, kto sa venuje športu, sú dôležitou súčasťou bielkoviny. Tie sú základnou stavebnou zložkou svalov a tkanív, podporujú rast svalov a ich výkonnosť. Pomáhajú tiež pri mnohých procesoch v organizme. V nasledujúcom článku vám prezradíme, ktoré druhy mäsa vám ich pomôžu doplniť.

29.02.2024

Sacharidy dodávajú energiu svalom, mozgu aj kĺbom a sú nevyhnutné pri viacerých procesoch v ľudskom tele. Každý športovec ich tiež ocení ako dôležitý zdroj energie. Mali by byť preto súčasťou každodennej stravy. V ktorých potravinách ich nájdete?

22.12.2023

Tradičné vianočné stolovanie je spojené s množstvom chutného jedla, koláčov, sladkých aj slaných pochutín. Ak sa k tomu pridajú kalórie obsiahnuté v alkoholických a nealkoholických nápojoch, niet sa čo čudovať, že sa číslo na váhe rýchlo zvýši. Chcete sa cez tohtoročné sviatky priberaniu vyhnúť? Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám v tom pomôžu.

14.11.2023

Celulitída vie svojím vzhľadom potrápiť nejednu ženu bez ohľadu na hmotnosť alebo vek, zriedkavo sa s ňou môžu stretnúť aj muži. Ako sa zbaviť celulitídy a aké sú jej príčiny, vám prezradíme v prvej časti našej série na pokračovanie.

02.11.2023

Určite ste už počuli o drobných semienkach s názvom chia. Medzi športovcami sa tešia veľkej obľube, a to najmä vďaka ich jedinečnému zloženiu.

26.09.2023

Zvýšená hladina cholesterolu je problémom, ktorý môže viesť k závažnejším zdravotným problémom. Aby ste ju znížili, vhodné je začať s cvičením v kombinácii so zdravým stravovaním. Niekoľko tipov, ako na to, sme pre vás pripravili aj my.

11.09.2023

Cítite sa nafúknutý, číslo na váhe neustále rastie a pociťujete zdravotné ťažkosti? Za všetkým môže byť nesprávna životospráva a zle nastavený režim stravovania. Ak chcete zmeniť svoj prístup k vášmu telu, vyskúšajte súčasný trend s názvom intermittent fasting.

10.08.2023

Vedeli ste, že rovnako dôležité ako samotné cvičenie, je aj strava, ktorú si počas dňa, a najmä po tréningu, doprajete? Potréningové jedlo nie je len odmenou za zničenie sa vo fitku, ale stará sa o celkovú regeneráciu tela. Čo by ste teda po mali zjesť a aké živiny budete potrebovať doplniť?

20.06.2023

Keď sa povie sacharidy, mnoho začínajúcich športovcov k nim má nekompromisne odmietavý postoj. Ten je nielen zbytočný, ale môže mať aj fatálne dôsledky. Zbavte sa preto predsudkov a zoznámte sa so základným hnacím motorom vášho tela.

09.06.2023

Lahodná chuť a dokonalá krémová konzistencia sú slová, ktoré dokonale vystihujú arašidové maslo. Táto obľúbená pochúťka v sebe navyše ukrýva mnoho výživných látok, vďaka ktorým si získalo obľubu u množstva ľudí, nevynímajúc športovcov a trénerov. Odkiaľ sa vzalo a je skutočne zdraviu prospešné?