Nebezpečný stres - viete, ako ho eliminovať?
Následky dlhodobého stresu
Stres je prirodzená reakcia organizmu. V stresovej situácii sa v tele uvoľnia hormóny, príčinou čoho sa zrýchli tep a dýchanie. Organizmus sa tak pripravuje na boj alebo útek. Krátkodobý stres je neškodný, môže byť v istých situáciách dokonca prospešný. Pomáha nám totiž vyrovnať sa s rôznymi okolnosťami, uniknúť z nebezpečenstva a podobne.
Dlhodobý stres však môže prerásť do psychických a fyzických problémov. Jeho prvými prejavmi sú úzkosť, zmena nálady, depresia, podráždenosť a nespavosť. Pridružiť sa môžu tiež bolesti hlavy, prejedanie sa alebo, naopak, znížený príjem potravy a strata hmotnosti. Medzi následky dlhodobého stresu patria tiež zvýšená konzumácia alkoholu, fajčenie, dokonca užívanie drog.
Zvyšuje sa riziko infarktu, mŕtvice a diabetu 2. typu. Dochádza tiež k zvyšovaniu hladiny cholesterolu a krvného tlaku a trpí aj trávenie. Môžete preto pozorovať žalúdočné problémy, hnačku alebo zápchu. Chronický stres ovplyvňuje tiež svaly — tie sú napäté a vyvolávajú bolesti ramien, chrbta a hlavy. U žien môže ovplyvniť menštruačný cyklus, u mužov môže viesť k erektilnej dysfunkcii. Nemenej známe sú následky dlhodobého stresu na imunitný systém, čo môžete pozorovať na znížení vašej odolnosti na bežné infekcie.
Ako eliminovať stres
Dlhodobý stres vám pomôže uvoľniť niekoľko nasledovných činností. Myslíte si, že nemáte čas na nič navyše? Ak ho investujete do zníženia vašej stresovej záťaže, váš organizmus sa vám odmení pevnejším zdravím, vyšším množstvom energie a lepším sústredením.
Čomu sa radi venujete?
Kedy ste sa naposledy venovali svojim koníčkom? Ak na vaše hobby stále padajú nové vrstvy prachu, je načase sa k nemu vrátiť. Koníčky pomáhajú odreagovať sa od bežných starostí. Vaša myseľ dokonale zrelaxuje a nielen to. Počas týchto aktivít sa vyplavuje hormón serotonín, čo sa prejaví ako zlepšenie nálady. Vďaka serotonínu sa budete navyše cítiť šikovnejším a múdrejším, čo ovplyvní vaše sebavedomie.
Začnite cvičiť
Vedeli ste, že pravidelný pohyb pomáha odbúrať stres? Ak ste doteraz nevedeli, prečo cvičiť, možno ste práve teraz motivovaní. Pohyb má vplyv nielen na zdravie, ale aj na psychiku. Pri cvičení sa prekrví celý organizmus, čo zlepšuje okysličenie jednotlivých orgánov. Uvoľňujú sa tiež hormóny šťastia a budete mať lepšiu náladu. Aby ste dosiahli želaný efekt, týždenne by ste mali venovať cvičeniu 1,5 – 3 hodiny.
Ako začať cvičiť? Vyberte si aktivitu, ktorá vás baví. Môžete sa venovať fitness, začať cvičiť doma, chodiť behávať, plávať alebo bicyklovať. Dôležité je, aby ste cvičili pravidelne. Pokiaľ vám chýba motivácia, dohodnite sa s niektorým s vašich priateľov a začnite spolu. Netrúfate si na žiaden šport? Pomôcť vám môžu aj prechádzky v prírode.
Denník? A prečo nie?
Ak chcete eliminovať stres, pomáha tiež zapisovanie vašich myšlienok a pocitov. Pomocou písania sa vám uľaví a upokojíte sa. Do denníka si zapisujte aj veci, ktoré vás tešia. Pomôže vám to upriamiť pozornosť na niečo iné. Postupne možno zistíte, že starostí, ktoré máte, je menej ako maličkostí, ktoré vás počas dňa potešili. Denník vám poslúži tiež na pripomínanie pozitívnych zážitkov. Môžete sa k nim vrátiť počas dní, ktoré budú plné stresu a pomôžu vám ho znížiť.
Relaxujte
Máte radi hudbu? Venujte sa jej počúvaniu. Alebo by ste radšej občas zašli do wellness? Urobte to. Každý z nás má nejaký spôsob, ako rád relaxuje. Pre niekoho je to prechádzka v lese, iný rád zájde do sauny alebo na masáž. Všetky tieto činnosti pomáhajú eliminovať stres.
Dostatočný príjem vitamínov
So stresom vám pomôže aj zloženie vašej stravy. Stavte na ľahké jedlá, ktoré nezaťažujú trávenie. Budete mať viac energie a spozorujete tiež lepšie sústredenie. Pre vašu nervovú sústavu sú dôležité vitamíny skupiny B a horčík a k jej správnej činnosti prispieva tiež vitamín C. Okrem zdravej stravy vám preto odporúčame užívať multivitamíny, ktorými ich do vášho organizmu doplníte v dostatočnej miere.