Produkt bol úspešne pridaný do vášho košíku
Množstvo
Celkom za produkt
0 ks tovaru
Spolu za produkty: (s DPH)
Spolu za doručenie: (s DPH) Doručenie zdarma!
DPH 0,00 €
Celkom za produkt (s DPH)
Pokračovať v nákupe Pokladňa
Nebezpečný stres - viete, ako ho eliminovať?

Nebezpečný stres - viete, ako ho eliminovať?

Následky dlhodobého stresu

Stres je prirodzená reakcia organizmu. V stresovej situácii sa v tele uvoľnia hormóny, príčinou čoho sa zrýchli tep a dýchanie. Organizmus sa tak pripravuje na boj alebo útek. Krátkodobý stres je neškodný, môže byť v istých situáciách dokonca prospešný. Pomáha nám totiž vyrovnať sa s rôznymi okolnosťami, uniknúť z nebezpečenstva a podobne.

 

Dlhodobý stres však môže prerásť do psychických a fyzických problémov. Jeho prvými prejavmi sú úzkosť, zmena nálady, depresia, podráždenosť a nespavosť. Pridružiť sa môžu tiež bolesti hlavy, prejedanie sa alebo, naopak, znížený príjem potravy a strata hmotnosti. Medzi následky dlhodobého stresu patria tiež zvýšená konzumácia alkoholu, fajčenie, dokonca užívanie drog.

 

Zvyšuje sa riziko infarktu, mŕtvice a diabetu 2. typu. Dochádza tiež k zvyšovaniu hladiny cholesterolu a krvného tlaku a trpí aj trávenie. Môžete preto pozorovať žalúdočné problémy, hnačku alebo zápchu. Chronický stres ovplyvňuje tiež svaly — tie sú napäté a vyvolávajú bolesti ramien, chrbta a hlavy. U žien môže ovplyvniť menštruačný cyklus, u mužov môže viesť k erektilnej dysfunkcii. Nemenej známe sú následky dlhodobého stresu na imunitný systém, čo môžete pozorovať na znížení vašej odolnosti na bežné infekcie.

 

Dlhodobý stres

 

Ako eliminovať stres

Dlhodobý stres vám pomôže uvoľniť niekoľko nasledovných činností. Myslíte si, že nemáte čas na nič navyše? Ak ho investujete do zníženia vašej stresovej záťaže, váš organizmus sa vám odmení pevnejším zdravím, vyšším množstvom energie a lepším sústredením.

 

Čomu sa radi venujete?

Kedy ste sa naposledy venovali svojim koníčkom? Ak na vaše hobby stále padajú nové vrstvy prachu, je načase sa k nemu vrátiť. Koníčky pomáhajú odreagovať sa od bežných starostí. Vaša myseľ dokonale zrelaxuje a nielen to. Počas týchto aktivít sa vyplavuje hormón serotonín, čo sa prejaví ako zlepšenie nálady. Vďaka serotonínu sa budete navyše cítiť šikovnejším a múdrejším, čo ovplyvní vaše sebavedomie.

 

Začnite cvičiť

Vedeli ste, že pravidelný pohyb pomáha odbúrať stres? Ak ste doteraz nevedeli, prečo cvičiť, možno ste práve teraz motivovaní. Pohyb má vplyv nielen na zdravie, ale aj na psychiku. Pri cvičení sa prekrví celý organizmus, čo zlepšuje okysličenie jednotlivých orgánov. Uvoľňujú sa tiež hormóny šťastia a budete mať lepšiu náladu. Aby ste dosiahli želaný efekt, týždenne by ste mali venovať cvičeniu 1,5 – 3 hodiny.

 

Cvičením proti stresu

 

Ako začať cvičiť? Vyberte si aktivitu, ktorá vás baví. Môžete sa venovať fitness, začať cvičiť doma, chodiť behávať, plávať alebo bicyklovať. Dôležité je, aby ste cvičili pravidelne. Pokiaľ vám chýba motivácia, dohodnite sa s niektorým s vašich priateľov a začnite spolu. Netrúfate si na žiaden šport? Pomôcť vám môžu aj prechádzky v prírode.

 

Denník? A prečo nie?

Ak chcete eliminovať stres, pomáha tiež zapisovanie vašich myšlienok a pocitov. Pomocou písania sa vám uľaví a upokojíte sa. Do denníka si zapisujte aj veci, ktoré vás tešia. Pomôže vám to upriamiť pozornosť na niečo iné. Postupne možno zistíte, že starostí, ktoré máte, je menej ako maličkostí, ktoré vás počas dňa potešili. Denník vám poslúži tiež na pripomínanie pozitívnych zážitkov. Môžete sa k nim vrátiť počas dní, ktoré budú plné stresu a pomôžu vám ho znížiť.

 

Relaxujte

Máte radi hudbu? Venujte sa jej počúvaniu. Alebo by ste radšej občas zašli do wellness? Urobte to. Každý z nás má nejaký spôsob, ako rád relaxuje. Pre niekoho je to prechádzka v lese, iný rád zájde do sauny alebo na masáž. Všetky tieto činnosti pomáhajú eliminovať stres.

 

Dostatočný príjem vitamínov

So stresom vám pomôže aj zloženie vašej stravy. Stavte na ľahké jedlá, ktoré nezaťažujú trávenie. Budete mať viac energie a spozorujete tiež lepšie sústredenie. Pre vašu nervovú sústavu sú dôležité vitamíny skupiny B a horčík a k jej správnej činnosti prispieva tiež vitamín C. Okrem zdravej stravy vám preto odporúčame užívať multivitamíny, ktorými ich do vášho organizmu doplníte v dostatočnej miere.

Podobné články

22.03.2024

V strave každého, kto sa venuje športu, sú dôležitou súčasťou bielkoviny. Tie sú základnou stavebnou zložkou svalov a tkanív, podporujú rast svalov a ich výkonnosť. Pomáhajú tiež pri mnohých procesoch v organizme. V nasledujúcom článku vám prezradíme, ktoré druhy mäsa vám ich pomôžu doplniť.

29.02.2024

Sacharidy dodávajú energiu svalom, mozgu aj kĺbom a sú nevyhnutné pri viacerých procesoch v ľudskom tele. Každý športovec ich tiež ocení ako dôležitý zdroj energie. Mali by byť preto súčasťou každodennej stravy. V ktorých potravinách ich nájdete?

22.12.2023

Tradičné vianočné stolovanie je spojené s množstvom chutného jedla, koláčov, sladkých aj slaných pochutín. Ak sa k tomu pridajú kalórie obsiahnuté v alkoholických a nealkoholických nápojoch, niet sa čo čudovať, že sa číslo na váhe rýchlo zvýši. Chcete sa cez tohtoročné sviatky priberaniu vyhnúť? Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám v tom pomôžu.

14.11.2023

Celulitída vie svojím vzhľadom potrápiť nejednu ženu bez ohľadu na hmotnosť alebo vek, zriedkavo sa s ňou môžu stretnúť aj muži. Ako sa zbaviť celulitídy a aké sú jej príčiny, vám prezradíme v prvej časti našej série na pokračovanie.

02.11.2023

Určite ste už počuli o drobných semienkach s názvom chia. Medzi športovcami sa tešia veľkej obľube, a to najmä vďaka ich jedinečnému zloženiu.

26.09.2023

Zvýšená hladina cholesterolu je problémom, ktorý môže viesť k závažnejším zdravotným problémom. Aby ste ju znížili, vhodné je začať s cvičením v kombinácii so zdravým stravovaním. Niekoľko tipov, ako na to, sme pre vás pripravili aj my.

11.09.2023

Cítite sa nafúknutý, číslo na váhe neustále rastie a pociťujete zdravotné ťažkosti? Za všetkým môže byť nesprávna životospráva a zle nastavený režim stravovania. Ak chcete zmeniť svoj prístup k vášmu telu, vyskúšajte súčasný trend s názvom intermittent fasting.

10.08.2023

Vedeli ste, že rovnako dôležité ako samotné cvičenie, je aj strava, ktorú si počas dňa, a najmä po tréningu, doprajete? Potréningové jedlo nie je len odmenou za zničenie sa vo fitku, ale stará sa o celkovú regeneráciu tela. Čo by ste teda po mali zjesť a aké živiny budete potrebovať doplniť?

20.06.2023

Keď sa povie sacharidy, mnoho začínajúcich športovcov k nim má nekompromisne odmietavý postoj. Ten je nielen zbytočný, ale môže mať aj fatálne dôsledky. Zbavte sa preto predsudkov a zoznámte sa so základným hnacím motorom vášho tela.

09.06.2023

Lahodná chuť a dokonalá krémová konzistencia sú slová, ktoré dokonale vystihujú arašidové maslo. Táto obľúbená pochúťka v sebe navyše ukrýva mnoho výživných látok, vďaka ktorým si získalo obľubu u množstva ľudí, nevynímajúc športovcov a trénerov. Odkiaľ sa vzalo a je skutočne zdraviu prospešné?